| BrokenAngel a întrebat:

Cum vi s-au parut subiectele la limba romana?

21 răspunsuri:
| didi12 a răspuns:

Mie mi s-au parut banale.Banale in sensul ca, totusi frate, compunerea aia de la Subiectul I a fost prea...Ma asteptam sa ne dea apartenenta la specia sau gen,caracterizare, dar nicidecum exprimarea opiniei.Mie nu mi s-a parut foarte greu, insa comparativ cu cel de anul trecut, da.
Am plecat de acasa cu gandul sa iau cel putin 9, 5, dar daca iau 9 e bine.In fine, astept baremul fiindca cine stie ce se trezeste Ministerul sa mai scrie pe acolo.As vrea sa-mi pastrez optimismul si sa cred ca e predicativa, dar nu pot, mai ales dupa ce ne-a zis si dna ca e subiectiva.
Succes la mate` si sa te concentrezi!

| BrokenAngel explică (pentru didi12):

Aceeasi parere!
Credeam k o sa fie altceva, nu cu exprimarea aia a opiniei oh go on
A fost prea urat, sper sa iau un 9...

| Sophie90 a răspuns:

Mie mie s-a parut destul de simplu...tie?

| BrokenAngel explică (pentru Sophie90):

Asa si'asa. Subordonata de la subiectul II m'a incurcat rau. Profesoara mea a spus ca se poate lua in ambele moduri. thinking Acum nu stiu, sper la o nota acceptabila happy

| Kerli a răspuns:

Ma asteptam la altceva la primul subiect. a fost un fragment din ciresarii si trebuia sa-mi exprim opinia despre mesajul fragmentului. nu prea am stiut ce si cum sa scriu. era mai bine daca ne punea sa demonstram apartenenta la genul epic.
mi-a placut subiectul al doilea. era despre e-book

| BrokenAngel explică (pentru Kerli):

Si eu am avut aceeasi impresie. Urasc textele alea despre opinie laughing

| Fluture a răspuns:

Nu a fost complicat. Trebuia foarte multa atentie. Mie chiar nu mi s-a parut greu la exercitiul su subordonata, v-ati complicat voi. Acum, sa vedem!

| Lullly a răspuns:

Confuze.Nu zic ca erau grele, dar
oricum a fost usor.
Sa speram ca luam note mari.

| hey97 a răspuns:

Nici greu nici usor la mijloc :d tu ce zici?

| BrokenAngel explică (pentru hey97):

Nici grele, nici usoare :d.

| PlasticMoon a răspuns:

Asa si asa cred ca iau un 8 aproape 9..compunerile mi au cam dat batai de cap :-s

| DSabb a răspuns:

Foarte usoare! happy

| CaNaBiS13 a răspuns:

Destul de greut iau 7... 8 oricum ma bazez pe mate... eu vreau 9, 50 la materolling on the floor

| Cαrter a răspuns:

Au fost... Ok, sa zicem. Dar voi ce ati pus la subordonata aia? Eu am stat vreo 10 minute sa ma gandesc... thinking

| BrokenAngel explică (pentru Cαrter):

Eu am pus predicativa, dar profa mea spune ca e posibil sa fie si subiectiva. Acum, asteptam smug

| Cαrter a răspuns (pentru BrokenAngel):

Interesant... doua raspunsuri corecte. laughing Eu am pus subiectiva... smug

| bubblex a răspuns:

Salut!
Examenul nu mi s-a parut foarte greu, subiectele au fost in general accesibile, dar exercitiul 3, cel cu fraza, a fost foarte controversat.
Inca nu este foarte clar care era raspunsul corect. laughing

Dar tie cum ti s-au parut?

In orice caz, mult succes in continuare!

| irenusa97 a răspuns:

Foarte usoare! Cu exceptia propozitiei subordonate... era subiectiva?

| bestboy30 a răspuns:

Cam usoare insa subordonata aia a fost tare amestecata tu ce ai pus?

| BrokenAngel explică (pentru bestboy30):

Eu am pus predicativa thinking

| DSabb a răspuns (pentru BrokenAngel):

Era c. subiectiva. eu am pus atributiva dar era c