| IceKitty18 a întrebat:

putin ajutor, as vrea sa urmez Facultatea de psihologie si asistenta sociala Babes bolyai din Cluj. Este ok pentru a deveni pshiholog? Chiar nu stiu ce materii is si chestii de genu ..am nevoie de ajutor. Este de psihologie si asistenta sociala sau psihologie si stiintele educatiei. Care trebuie? si este greu sa ajungi psiholog? As vrea sa lucrez privat, cabinetul meu sa ascult oameni sa le dau sfat etc... medicina e platita bine dar nu ma atrage, cu matematica si fizica nu sunt....ms

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1.Nu exista, in cadrul UBB-ului, o asemenea facultate --- sunt doua:
http://psiedu.ubbcluj.ro/
http://socasis.ubbcluj.ro/
2.Pentru profesia de psiholog ai nevoie de fac. de psihologie, nicidecum de cea de asistenta sociala
3.Pentru a detine un cabinet individual, psihologul trebuie sa fie atestat pe un anumit domeniu de practica in profesie(psihologie clinica si psihoterapie, psihologia muncii, psihologie educationala etc.)in conformitate cu prevederile Legii 213/2004
4. Studiile de nivel licenta nu sunt suficiente pentru formarea ta in profesie --- studiile masterale +cursurile postuniversitare intregesc formarea ta ca psiholog specialist.

| altrix a răspuns:

O sa mori de foame cu psihologia.

| IceKitty18 explică (pentru altrix):

Vreau pentru a avea o facultate...sa am ceva in caz ca nu reusesc cu deschiderea unei firme

| altrix a răspuns (pentru IceKitty18):

De ce sa-ti pierzi 3-4 ani din viata inutil? Poti face o facultate "doar ca sa ai diploma" care te poate ajuta pe viitor mai mult decat facultatea de psihologie.
Am un prieten care a facut facultatea de psihologie si nu l-a ajutat niciodata in 6 ani de cand a terminat-o. Norocul lui a fost ca a facut si facultatea de chimie.

| IceKitty18 explică (pentru altrix):

Stiu, stiu, dar problema e ca nu stiu ce vreau sa fac, sa ma pot descurca. la ce facultate si ce pot iesi...

| altrix a răspuns (pentru IceKitty18):

Da-mi pm si iti explic mai multe chestii. Aici o sa pun un text prea lung si e off topic