| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi va rog toate etapele pe care trebuie sa le parcurg pentru a devenii medic chirurg si cati ani dureaza fiecare.
Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Termini liceul, dai admiterea la facultatea de medicina(pentru asta trebuie sa inveti multa biologie si chimie). Daca iei admiterea cu nota mare intrii la buget(adica nu platesti facultatea), daca nu, trebuie sa platesti o taxa de 6.000 lei. Facultatea dureaza 6 ani. Apoi inveti pentru rezidentiat, dai un examen si daca il iei devii medic rezident pe specialitatea ta(medic rezident inseamna ca profesezi cu un alt medic langa tine, care te sfatuieste, nu ai dreptul la parafa sau sa operezi singur). Dupa 5 ani mai dai alt examen si daca il iei, de abia acum poti deveni medic chirurg cu dreptul la parafa si sa operezi singur.

2 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Acum presupun ca nu vrei sa iti spun ca trebuie sa termini liceul care dureaza 4 ani nu? Dupa care 6 ani facultatea de medicina si inca 5 rezidentiatul.

| mgvr a răspuns:

La chirurgie, rezidentiatul e 7 ani