| frafafafaf a întrebat:

Hey TPU! Sunt a 8a si as vrea sa dua la liceul militar din Breaza. Cu sportul stau bine, nu prea imi fac griji. Dar ce ma apasa pe mine este ce materii se fac acolo? Exista profiluri ca la un liceu normal? Este greu rau sa rezisti? Mie imi plac foarte mult istoria, geografia, anumite subiecte din fizica, putina chimie si la final ceva din matematica. Multi oameni mi-au spus ca daca imi plac astea ar trebui sa ma duc la liceul militar. Este adevarat? Pentru ca am citit pe forumuri ca daca te duci la militar este ca si cum te-ai baga pe mate info dar faci si fizica intensiv pe langa mate info cred ca si romana (stau bine pe romana). Am mai citit ca exista profiluri adica asemanatoare cu mate info, bio chimie, filo si etc. Deci este adevarat. Plus ca nu prea am stiut unde sa caut. Vreau un raspuns concret cu ce materii se fac daca exista profiluri si daca rezisti greu. Eu de fel pot rezista cu instructia cu sectoarele si sportul intensiv.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In colegiile militare se face pregatire generala cu specializarea mate-info. Se mai face si pregatire militara. Daca aveai un pic de rabdare puteai gasi o tona de informatii pe Google: https://bit.ly/3CitL5m

| florin926481f a răspuns:

Profilul este mate-info deci faci materii de mate info(informatica,matematica,fizica,chimie,biologie,romana) si dai bac ul la mate, romana si la alegere dintre info, bio, fizica, chimie.
De rezistat depinde numai de tine si de ce fel de persoana esti, cum rezisti departe de familie, cum te integrezi in colectiv.Cunosc cazuri care nu au rezistat si s-au transferat la liceu civil.