| Anonimul1233 a întrebat:

La anul am examenul de capacitate.
In municipiul meu am 3 licee, dintre care 2 tehnologice si unul teoretic. Vreau sa ma duc la teoretic(pot intra fara probleme) sau la liceul militar.
Liceul tehnologic are mate-info
chimie-bio
stiinte sociale
filo
(nu stiu daca sunt la toate la fel)
Acum, la liceul militar de la Breaza as intra la capacitate dar la probe eu zic ca da, chiar daca sunt putin mai plin decat ceilalti, fac sala si sunt mult mai antrenat decat cei slabi. Dar nu vreau sa plec departe de casa, stau pe la mijlocul autostrada A2(Fetesti).
Puteti sa imi dati sfaturi? Si la teoretic imi puteti spune si mie materiile de bac si teze si ce as putea deveni? Multumesc!

1 răspuns:
| AbominableBride a răspuns:

Tine minte ca liceul militar e o alegere care ti schimba drastic viitorul, in ideea ca e foarte greu sa te reprofilezi. din cate am inteles, daca pe parcursul liceului vrei sa te muti, trebuie sa platesti anii de scoala petrecuti la liceu, iar daca dupa liceu nu alegi una dintre cele 2 optiuni oferite de catre ei, or academie or nu mai stiu, trebuie sa platesti toti cei patru ani. ideea e ca nu i cale de intoarcere. mai bine mergi la liceul teoretic, si daca dupa ce il termini mai vrei sa urmezi aceasta cale, te duci la academie