| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!

Sunt pe clasa a 7-a si vreau sa ma decid ce sa devin ( profesie ).
M-am gandit foarte mult la acest lucru. Tatal meu imi recomanda sa ma axez pe medicina, mama mea pe drept, iar tusa mea pe meseria de profesor. La scoala cel mai mult imi plac urmatoarele materii : engleza, chimie, biologie, fizica si putin matematica. Desi la toate materiile merg bine ( media 10 la toate ) nu stiu ce mi se potriveste si imi este teama de a nu esua. Doresc o parere si cateva motive ( 1 sau 2) ca sa stiu pe ce sa ma axez. Funda si multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Daca nu ai tu deja ceva preferat, e cam devreme sa "stabilesti" de acum. Pana termini si liceul mai ai mult si iti poate veni pe parcurs vreo idee care nu e luata in calcul acum. E bine de tinut seama si de conditiile economic din momentul respectiv - absolventi de drept sunt deja prea multi, ca profesor mori de foame cu salariul primit iar ca medic faci facultate 15 ani pana sa spui ca te-ai mai linistit si tu putin, dar vei continua sa inveti serios toata viata. Tinand seama ca esti de-abia clasa a 7-a si ca spui ca ai note maxime la toate nu cred ca e cazul sa te consumi de pe acum prea mult cu directia in care sa pornesti, fiind asa de bine pregatit la momentul respectiv ai sa fii pregatit pentru orice. Ti-as sugera insa stiintele naturii ca profil de liceu, este un profil de la care poti merge la multe facultati dupa ce termini, adica o sa mai ai ceva timp sa te gandesti ce vrei sa faci, fiind insa pregatit sa mergi in directia respectiva. Succes!

5 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

Chimie, biologie, fizica spui...si mai ai si media 10 la toate, te salut domn doctor. happy

| Solsagan a răspuns:

Alegi ce-ţi place, nu ce zic ai tăi.

| TurnOn a răspuns:

Avand in vedere ca iti place stiinta, poti sa te duci si la IT sau la medicina. La medicina este costisitor si greu dar dupa cei aprox 8 ani de invatat esti cineva! la IT clar trebuie sa pleci in strainatate! e o pierdere de timp in tara pentru asa ceva. dreptul este ok..castigi destul de mult fie ca ai de invatat ceva(mai mult pe de rost) dar si eu ma gandesc sa dau la drept. iti zic sincer, eu nu m-as face profesor pentru nimic in lume! e o prostie! stii multe lucruri dar depinzi de copii care mai ales in Romania nu invata si ai si salariu mic. In tarile nordice ai o facultate complexa pentru invatamant, si catigi okay, dar NU IN ROMANIA! poti sa iti dai cambridge'ul si sa te angajezi mai incolo si la o firma de traduceri :* succes!

| RobiNBA a răspuns:

Engleza cere mult invatat la fel chimia fizica si matematica. Mai putin biologia. Dar si la biologie ai mult de invatat. Poti sa te axezi pe profesia de profesor de biologie. Dar o sa iti fie greu, te asigur.

| IzabellaSarisa a răspuns:

Buna! Eu cred ca ar trebui sa fi medic!