| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa ma ajute cineva sa ma decid in legatura cu viitorul meu laughing. Acuma am intrat in a 8-a si nu stiu la ce profil sa ma duc din a 9-a. M-am gandit sa ma duc la bio-chimie biligv engleza(sau germana), dar am auzit ca dai teza si bac din biologie, romana, mate, chimie sau fizica si din a 2-a limba, in cazul meu engleza sau germana in functie de profil. Eu sincer ma pricep la toate materiile de mai sus, dar fizica si chimia pentru mine sunt niste materii pe care nu le-am inteles niciodata. De ex nu am luat nici o nota mai mare de 6 la aceste materii. Mediile la aceste materii... exact cele de trecere. straight face In rest invat foarte bine, zic eu, am avut media 9, 69, doar aceste 2 materii m-au tras in jos. Pur si simplu nu le inteleg, oricat stau si ma strofoc. M-am gandit sa dau la medicina, acesta fiind visul meu si sa ma duc in strainatate, dar bineinteles ca iti trebuie fizica si chimia. Nu stiu, voi v-ati duce la acest profil daca nu v-ati pricepe la niste materii, sau v-ati duce la un profil uman? sad

5 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Nu exista profil bio-chimie. Du-te la mate info daca vrei. Cu media ta, poti intra. Depinde de liceu. La mate info faci fizica, nu zic ca nu faci, dar nu dai bac la ea happy Cred ca ar fi alegerea cea mai potrivita, plus ca iti da multe optiuni pentru facultate. Daca nu si nu, alege astea mai slabe: filologie, stiinte sociale. Te orientezi tu. Dar media ta e destul si mai bine te-ai duce la mate info.

| TeoPT a răspuns:

Scuze, informatie eronata. La mine in oras nu exista profil bio- chimie

La stiintele naturii se face biologie, chimie si fizica. De aia am incurcat. scuze. Oricum, sper sa tii cont de sfatul meu

| TeoPT a răspuns:

Si la stiintele naturii e mate M2 care tot greu e.
La alte profiluri gen stiinte sociale, filologie, acolo nu se da bac deloc la mate, dar nu te mai poti intoarce inapoi daca alegi sa studiezi realstraight face Ma rog, ea sa faca cum crede ea ca e bine.

| janynn a răspuns:

Eu sunt la bio-chimie in clasa a 12a.nci mie nu mi-a placut fizic si chimia.bineinteles nci acum nu prea ma impac cu ele.ins imi-a placut biologia atat de mult incat mi-am ales o facultate unde imi trebuie biologia fara fizica si doar un pic chimia. Driga mea este de chimie si este fff de treaba, m`a facut sa inteleg chimia cu toate ca nu`mi place, cat despre fizic am numai 10big grin.bafta:*

| janynn a răspuns:

Da... dar daca intrii la mate-info, la bac o sa dai matematica M1.shy nu stiu cat de mult ti-ar conveni, poate iti place tie matematica, dar asta nu e de-ajuns ca sa stii.este f greu M1.