| JiminGotNoJams a întrebat:

Hi! happy
Am 18 ani si am sustinut examenul de bacalaureat la care am obtinut 9.35, dar nu stiu ce facultate ar trebui sa urmez mai departe.
Am fost pe uman,respectiv stiinte sociale.
Imi plac nespus geografia,istoria si literatura(daca ajuta cu ceva...)
NU vreau sa devin profesor/translator/.
Ma gandeam initial sa merg la Drept, dar si Facultatea de Psihologie mi se pare o alegere buna.
Voi ce spuneti? happy

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Mergi la Drept, sunt perspective bune de cariera; tocmai istoria si literatura te ajuta la Drept, iar geografia e o baza pentru istorie. Eu cu istoria am ajuns foarte departe cu geografie, fara sa invat geografie in mod special. O sa inveti si psihologie la Drept. DAR. Crezi ca iti place asa de mult psihologia incat sa fi sef de promotie? Atunci merita sa faci psihologia, si sa ramai in cercetare. The winner takes it all, stii bine.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, nu "ar trebui" sa urmezi nici o facultate, ca nu-i musai sa faci o facultate pe lumea asta, 80-90% din populatia globului nu au facultati si totusi, ai servici, sunt fericiti si au un viitor.
Nu uita: nici o facultate nu vine cu job asigurat!
Asa ca, alege ce vrei sa faci in viata si de acolo porneste cu deciziile.
Nu ne intreba pe noi ce facultate sa faci, ca nu noi vom profesa in locul tau.
Deciziile de viata le iei singur, nu cu lumea de pe forumuri!

| BroascaCuElice a răspuns:

Ar trebui sā te gandesti care dintre drept si psihologie ti-ar placea mai mult

| HadesSs a răspuns:

Depinde si ce oras iti place, daca iti place geografia poti merge la Iasi la Geologia si Geochimia Mediului.

| Yurisa a răspuns:

Nu stiu cata literatura e la drept, dar e gramatica cat cuprinde. Poti sa te duci pe Geografia turismului, Drept, Arhivistica, chiar Poliție!

| Yurisa a răspuns:

Inca ceva! Gandeste-te ca facultate de drept exista la toate colturile tarii, atat la stat cat si la privat, si la buget si la taxa. Lumea crede ca e usor sa ajungi procuror sau judecator, dar sa iti zic o chestie, daca nu ai rude in domeniu e mai greu sa iti faci un rost. Facultati de psihologie sunt putine. Stiu oameni care au terminat si o duc foarte bine si le place ce fac.
La drept poti ajunge la sume de zeci de mii de euro sa ajungi sus, calcat pe cadavre. Nu e chiar totul roz, putini ajung sus. E o utopie faptul ca daca faci dreptul ajungi direct avocat/judecator/procuror. Deci ai grija big grin Absolventi la drept sunt la tot pasul

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Mergi acolo unde iti place mai mult si iti face placere sa inveti, psihologie e interesanta poti incerca si la drept daca te pasioneaza legile si ai o inclinatie spre a face dreptate

| Anon31241212 a răspuns:

E buna psihologia, dar daca e sa te gandesti din punct de vedere material nu ai aceleasi satisfactii financiare ca un avocat, judecator, etc. Eu as alege dreptul. Poti sa le faci dreptate oamenilor, sa-i aperi. Satisfactia spirituala e mult mai mare. O ruda de a mea a facut psihologie si a zis ca faci multe teorii si mai nimic practic in facultate. Decizia depinde de tine. Bafta!

| Laila12Izabela a răspuns:

E bună psihologia, dar câștigi bine numai daca ai propriul cabinet, daca lucrezi la stat, salariul e un nimic.Eu as alege dreptul.