| Dorian_3315 a întrebat:

Hi am si eu o intrebare deci nu stie pe ce ar trebui sa pun accent si nu sunt nici foarte hotarat pe ce profil sa ma axez : nu ma pot hotara intre mate-info si stiinte cum nu ma pot hotari intre medicina si politehnica in septembre intru intra 8-a si vreau sa ma hotarasc pana atunci sunt foarte bun la matematica olimipade de mate etc... dar algebra nu este chiar punctul meu forte dar nici o slabiciune undeva la 9:30 si stiu geometrie de 9:70 ceea ce mi-a intreptate media spre 9:50, however la partea de retinut termeni pe durata iar le am media la anatomie e 10 desii mi se pare plictisitoare si destul de grea... profu de mate a zis ca am telent iar profa de bio a zis ca nu ma cincentrez destul pe materie si nu invat suficient (nu prea invat acasa ca retin din clasa si-mi ajunge ) ce ar trebui sa fac? happy multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asteapta sa termini clasa a VIII-a si apoi ia o hotarare si in functie de aceasta sa alegi liceul. Iti spun asta deoarece esti inca foarte tanar si la fel a procedat fiul meu, abia dupa ce a terminat cl.VIII-a s-a hotarat ca va merge la medicina si a urmat profilul de chimie-biologie in liceu. Numai bine!

| TąNyą a răspuns:

Dacă te duci la ştiinţe ai de ales să dai teză între : chimie/fizică şi biologie la fel ca la mate-info. + că mai dai şi teză la mate.

Nu ştiu ce să zic. apropo. materia la mate-info se complică rău de tot.

Eu sunt la filologie nu mi-a plăcut matematica, dar m-am interesat.

FantaSZy.

| sylvie a răspuns:

Nu te mai gandi atat :poti sa te muti si in timpul liceului de la un profil la altul.
Si eu eram foarte buna la mate in generala, mergeam la olimpiada, profa era incantata de mine si am zis sa merg pe mate-info pentru ca imi placea grozav.Am intrat fara probleme la prima clasa si fac mate info serios, inteleg ce se preda dar nu ma mai pasioneaza, nu am mai mers la nicio olimpiada... a inceput sa ma atraga medicina si pot sa invat si singura acasa anatomie.
DEci la fel si tu mergi unde crezi ca ti-ar placea cel mai mult, dar sa nu ai impresia ca va fi totul ca in generala(nici mtematica, nici chimia si mai ales informatica nu sunt la fel ca in generala; e ceva cu totul nou, parca o alta materie)Totul e sa ai baza din generala pentru a intelege, dar totul se va schimba foarte mult. Bafta!

| PunkPrincess_7346 a răspuns:

Fa ce te pasioneaza... cea ce simti ca ar trebui sa faci, unde ai vrea sa ai un viitor, o slujba s. a nu conteaza mediile, conteaza cea ce iti place