| anonim_4396 a întrebat:

Hei, sunt foarte buna la algebra la mate. La geometrie mai scartaie, ca am 8, 9. Credeti ca e posibil sa dau la mate-info? Mie mai mult mi-e frică de ceilalți, ca o sa isi bată joc de mine, ca am 8 la geometrie, dar daca invat formulele o sa ma îndrept spre 10. Asa mi-a zis si profu' de mate. Cum e la mate-info, mai exact? Credeti ca as face fata?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Daca nu iti place suficient de mult romana, istoria si limbile straine, cat sa mergi in directia aceea, poti alege linistita mate info. Daca o sa inveti constant, o sa tii pasul, insa trebuie seriozitate. N-o sa rada nimeni de tine pentru acele note. La mate info nu o sa intalnesti prea multi cu 10 pe linie la mate. Aia e valabil la filologie.
La mate-info, n-o sa fie geometria problema.
Derivate si integrale poate, sau limite de siruri happy (tine minte acesti 3 termeni, o sa-ti aduci aminte de ce zic acum pe a 11)

La informatica trebuie sa ai o gandire logica, analitica. Nu e foarte mult de invatat "pe de rost"... sintaxa limbajului, insa in rest, trebuie sa gandesti.
La fizica trebuie ambele. Trebuie sa retii formule, si conteaza foarte mult sa stii sa le combini si sa le aplici.
Din clasa mea putini au mers mai departe pe informatica si matematica. Mai cautata a fost ingineria, constructii, arhitectura, stiinte economice, etc.

| Bunica69 a răspuns (pentru NLS):

Pai normal ca nu toata lumea au mers la Informatica / Automatica si Calculatoare daca se intra doar cu admitere laughing

1 răspuns: