| PVAAVU a întrebat:

Îmi explică și mie cineva de ce nu prea lucrează farmaciștii în laboratoarele biomedicale, IML și farmaceutice? Premisele sunt următoarele:
-avem rezidențiat pe laborator de analize medico- farmaceutice (fără de care nu poți lucra ca farmacist în laborator) dar după ce îl termini nu prea ai ce face cu el pentru că sunt puține posturi de farmaciști în laborator și de obicei sunt ocupate;
-Ca să nu mai vorbim de faptul că licența și rezidențiatul pe farmacie îți dau competențe (dovada scrisă a ce știi să faci, ceea ce îl interesează pe angajator; nu abilități- ce știi tu să faci) pe care nu le obții din altă parte, căci astfel ce rost ar mai avea cele două, deci sunt posturi doar pentru farmaciști, care nu pot fi luate de medici, biologi și (bio)chimiști.
-În facultatea de farmacie faci mai mult laboratoare;
De ce sunt mai numeroase posturile de bio(chimiști), biologi și medici dacă în facultatea de farmacie faci mai mult laboratoare (mai multe decât la medicină)?
Încă ceva, ăștia care credeți că preferă biologi și (bio)chimiști pentru că îi plătește mai ieftin, dacă o spuneți, să îmi dați și dovezi iar prin dovezi mă refer la statistici nu la experiențe personale. Iar dacă voi chiar credeți asta, să-mi recitiți premisele.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca si aceasta facultate a ajuns "aproape" inutila cum este deja Dreptul, Jurnalismul si Psihologia, care se fac doar pentru ca profesorii universitari sa castige salarii bune, nu pentru ca societatea asta ar avea nevoeid e mii de biologi, mii d efarmacisti, sau miide avocati, notari publici ori juranlisti.
inainte de revolutie aceste facultati erau cu locuri limitate, fiindca dupa terminarea facultatii aveai loc de munca de aceea exista atat concurenta si intrau la facultati numai cei capabli.
in ziua de azi tot prostul face o facultate, fara sa dea examen, doar cu diploma de bac si medii de 5 si 6, iar examenele le iau pe spaga, ceea ce duce in final la un surplus inutil de "licentiati" carehabar nu au de fapt sa scrie sau sa faca ceva din facultatea proaspat terminata.

Sunt si oameni super_dotati care sunt ambitiosi si aceia ajung sa ocupe posturi bune, participand la interviuri si concursuri, dar marea majoritate ajung sa faca o facultate inutila, fiindca societatea economica, industria farmaceutica sau alte industrii, nu mai au nevoie de mii de "licentiati", fiindca nu mai exista acele locuri de munca pentru ei.

| Dragobeta a răspuns:

Tu esti deja farmacist si faci varza din meserii?
Da, farmacistii fac laboratoare. Dar nu aceeasi specialitate ca si medicii. La "premisa" asta te-ai gandit? Sau ai doar o nemultumire personala ca nu ai prins un post caldut unde ai de lucru o data pe an.