| alin101112 a întrebat:

Imi poate da si mie cineva. date despre doctorul laborant? (salariu, ce trebuie sa urmeze si sa invete, si ce mai stiti)

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista medic laborant, ci medic de laborator. salariul difera in functie de locul in care lucreaza. daca lucreaza la stat, salariul e cuprins intre 9 milioane un rezident si maxim 20 de milioane un medic primar cu 20 de ani de vechime. La privat, salariile pot fi aproape duble.
Trebuie sa faca facultatea de medicina (6 ani), apoi sa dea rezidentiat pe discipline de laborator si sa faca 4 ani de rezidentiat, apoi sa dea examenul de specialitate.
Trebuie sa invete foarte multa chimie, fizica si biologie si sa aiba cunostinte solide din toate domeniile medicale, fiindca va avea pacienti proveniti din toate sectiile posibile.

| destiny90 a răspuns:

Laborantul nu e doctor, facultatea de medicina si farmacie.