| Darkus a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva ce medie trebuie sa ai pentru a intra la un liceu militar ( cel Din campina mai ales) Si ce probe sportive ar trebui sa dau ( dar in mare parte media ma intereseaza, ca la probele fizice nu am probleme) Ms Anticipat!

3 răspunsuri:
| Loly a răspuns:

Eu nu ti-as recomanda liceul militar.Anul trecut cand am intrat la liceu si eu am vrut sa dau acolo dar e greu, foarte greu.Am un unchi care era diriginte la clasa a12a si mi-a explicat cum sta treaba.Trebuie sa te trezesti dimineata la 6 pentru alergare chiar daca ploua, ninge sau e uragan afara.Si in plus cand intri e bataie pe locuri.Cam 20 de persoane pe un loc.In plus iti trebuie medie generala peste 9.50 ca sa ai ceva sanse.Iar la probele sportive stiu ca era proba de alergare la care trebuia sa fugi 1km sau 2 in 4 minute parca.Mai era o proba care implica mai multe chestii cum ar fi:sa sari capra, sa te tarasti pe sub o plasa, sa te rostogolesti pe o lada si altele pe care nu mi le mai amintesc.Asta era la fete.La baieti sigur e ceva mai complicat.Eu am depus actele pe jumatate si nu am mai continuat pentru ca m-am razgandit.Te vor trimite s iti faci analize din cap pana-n picioare.Trebuie sa ai dintii perfecti asa ca daca ai probleme cu asta du-te la dentist.Si daca esti bolnav de ceva cazi din prima.

Eu nu vreau sa te descurajez, poate vei reusi.As zice sa incerci, pana la urma incercarea moarte nu are. Aaaa...e tare ca iti dau ei rechizite gratuite de acolo.Si daca anul asta treci in clasa a9a nu mai ai timp sa iti pui dosarul.Stiu ca eu mi-am pus dosarul cand inca nu am fost luat vacanta mare cand eram in cl a8a.Iar probele sunt prin iunie sau iulie nu mai stiu.Dar daca acum treci in clasa a 8a si la anul mergi la liceu iti urez multa bafta.

| Zumber a răspuns:

Daca nu stiti nu va bagati degeabahappyNu conteaza o medie fixa. Poti intra si cu media 6-7.Depinde de generatie.Au fost generatii cand cea mai mica medie a fost 9.16, iar in alta generatie cea mai mica medie 8.08.Probleme fizice nu sunt asa grele..gasesti pe mapn un videoclip cu tot ce ai nevoie. Loly, sa faci liceul militar este un lucru extraordinar.Ai sanse mari sa dai la academie de politie, sri, jandarm ce vrei tu.Eu sunt in a 8-a si trebuie sa dau acum pe 30mai 2014 testele la matematica si romana. Testul psihologic nu a fost cine stie ce... teste iq..si de personalitate iar la proba fizica tractiunile ce a fost mai greu.(pentru mine a fost usor am facut 5).Si la rezistenta.sa scoti 1km in 4.15 secunde.Nu e cine stie ce..eu m-am antrenat intr-o saptamana si am scos 3.35. Avand in vedere ca media la EN valoreaza 75%, media se calculeaza altfel.Aduni clasele V-VIII plus de 3 ori EN, totul impartit la 4. ceva gen V-VIII+4EN / 4.Sa zicem ca iti iese 9.25.Acest 9.25 il aduni cu testele grila care se dau acolo.Si imparti la 2.Sa zicem ca iti iese 9.00.Acum din toti cati sunt acolo, se iau descrescator media de la cea mai mare la cea mai mica, iar media care se opreste la numarul 100 este ultima.Acum depinde la ce liceu vrei sa dai..Eu ti-as recomanda Campulung, acolo ma duc si eu este profil mate-info, nu te lasa sa iesi afara fiindca nu ai unde si ai de toate acolo.asa la breaza.sau celalalt te lasa prin oras..mmmm cam nasol.Eu am media claselor V-VIII 8.62, si trebuie sa iau acolo macar 9 la testele alea si am destule sanse.Anul trecut (2013),la campulung, un baiat cu media claselor V-VIII, a avut-o 7.53, a luat 9.50 la testele alea si a fost penultimul admis. Sper ca ti-am fost de ajutor bafta!

| BogdanFnky a răspuns:

Din cate stiu, media totala trebuie sa fie peste 9. Uite aici. poate te ajuta cu ceva http://www.cantemircml.ro/? page_id=25