| Instincte2001 a întrebat:

Îmi puteți spune tot ce stiti despre facultatea de drept, care este cea mai buna facultate din țară, ce profil trebuie sa aleg, si ce poți iesi înafara de avocat. Multumesc dai funda!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe site-ul oficial al unei facultati de drept, acolo gasesti, de obicei, mai mult decat ar sti cineva.
Nu conteaza prea mult sa fie cea mai buna facultate, daca ai vointa si calitati poti invata foarte bine la orice facultate.
Din facultate iesi doar licentiat, daca ti-ai luat diploma de licenta. Pentru unele profesii juridice mai trebuie sa inveti si sa sustii examene (procuror, judecator, avocat, notar), pentru consilier juridic si secretar de consiliu local sau altele asemenea trebuie sa reusesti la concurs.

| OnuOnulică a răspuns:

Vezi aici informații despre facultatea de drept: http://www.drept.uvt.ro/?

| raluk27 a răspuns:

Cea mai bună facultate de drept din tara este cea din cadrul Universitatii București, urmată de Babeș Bolyai din Cluj. Si A. I Cuza din Iasi este o facultate buna. Personal iti recomand o facultate de stat din cele 3 mari centre universitare : București, Cluj si Iasi. Daca te referi la profilul liceului, nu prea are importanta. Te poti inscrie la drept indiferent de profil. Ce poti iesi? In principal jurist. Apoi dai examen de admitere in profesie, urmezi 2 ani de stagiu si poti deveni avocat, judecător, procuror, notar, executor judecatoresc sau consilier juridic.