| sweetchocolate a întrebat:

Nu stiu ce sa fac pentru viitorul meu. Invat foarte bine, sunt in clasa a8a si nu stiu nici ce profil sa aleg. As alege filologie, facultatea fiind de drept, pentru a deveni avocat sau altceva de genul asta, sau mate-info pentru a deveni in domeniul IT. Nu stiu nici ce facultate presupune acest domeniu.Si nu prea stiu multe despre el, daca ati putea sa-mi spuneti, cam ce meserii sunt in domeniul asta, cat castiga, cati ani de facultate trebuie facuti, trebuie sa fi angajat la o firma, iar apoi iti poti deschide firma ta proprie?
Multumesc mult!

1 răspuns:
| never2say4never a răspuns:

Sunt o gramada de cabinete de avocatura in tara sau notariate, toata lume se duce buluc acolo si vad ca dupa ce au facut liceul si facultatea de filologie e greu sa te angajezi. La fel si la mate info, uitate atenta cat de multe clase de mate info la liceu sunt la tine in judet. fratele meu a fost la profilul de mate info si apoi a urmat facultatea de matematica din iasi, dar a renuntat dupa 2 ani caci nu mai putea. Eu ti-as recomanda profilul de servicii : tehnician in act economice sau tehn. in adm. publica, elevii din ziua de azi zic ca e aiurea la un liceu economic, dar dupa 4 clase o sa fie mai usor pentru tine sa te angajezi decat pentru ei