| Magistratul a întrebat:

In armata ti se da de mancare, gratuit? Stiu ca acum ceva vreme se gatea pentru militari, nu stiu ce mai este acum.

6 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

EVIDENT CA DA, DAR

care armata?!?

acum ceva vreme, cand era armata obligatorie, erau trimisi acasa soldatii, periodic pentru ca nu aveau bani sa le dea de mancare (iti dai seama ce armata NU se facea, daca nu erau bani de mancare nu erau bani de consumabile militare, asa ca anternament NEMA! )

armata romana din ziua de azi e armata de profesionisti, salariile sunt de nivel NATO, asa ca evident ca li se da de mancare pe gratis

TOTUL E SA INTRII IN ARMATA, ca e foarte greu de intrat in ziua de azi (e inghesuiala asa ca au de unde alege)

| Magistratul explică (pentru Bizon95):

Nu e chiar asa greu sa intri. Cunosc treaba foarte bine, mda, eram curios daca dau si mancare, am început sa ma pregătesc fizic pentru armata, curând ma pregătesc si pentru testele scrise. Au nevoie mare de personal, au scazut cerințele si angajeaza chiar si oameni cu 8 clase... Salariul r destul de ok, programul la fel.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Magistratul):

Depinde ce inseamna pentru tine "destul de ok", mie mi se par foarte mici salariile din armata.

| Magistratul explică (pentru Cosmin86):

Depinde din ce zona a tarii esti, gen la mine in oras un salariu e de 1200 de lei cam peste tot. In armata se castiga intre 2800 si 3200, cam asa ceva, in majoritatea cazurilor. Sub 2800 nu iei sigur.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Magistratul):

Adica nici macar 1000 de euro, exact cum spuneam.

| Bizon95 a răspuns (pentru Magistratul):

Este putin ilogic sa nu dea mancare

NU ai voie sa iesi din cazarma perioade lungi dupa ce esti acceptat in armata, nici cand e antrenament (chiar daca ai trecut de primul stadiu de pregatire) deci nu ai avea de unde sa faci rost de mancare singur, mai ales cand faci exercitii militare pe teren (unde cel mai apropiat magazin alimentar poate fi la cel putin zeci ce km)

iar cel mai dur e cand te duci in alta tara, unde sa fii complet "alien" in afara cazarmei

in plus, in armata te poti duce in chiloti, pentru ca si haine iti dau pe gratis, inclusiv te lasa sa pastrezi uniforma