| Andrei093 a întrebat:

In caz de razboi : participa doar Armata sau toti barbatii?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.446/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART. 3. (1) Serviciul militar se îndeplineşte de către cetăţenii români, bărbaţi şi femei, care au împlinit vârsta de 18 ani, în formele prevăzute de lege.
(2) Serviciul militar se îndeplineşte în următoarele forme:
a) activ;
c) în rezervă.
(3) Serviciul militar activ se îndeplineşte în calitate de:
a) militar profesionist;
b) militar în termen;
  c) elev sau student la instituţiile de învăţământ din sistemul de apărare şi securitate naţională, cu excepţia elevilor liceelor şi colegiilor militare;
d) soldat sau gradat voluntar.
(4) Serviciul militar în rezervă se îndeplineşte în calitate de:
a) rezervist voluntar;
b) rezervist.
  (5) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, îndeplinirea serviciului militar în calitate de militar în termen devine obligatorie pentru bărbaţii cu vârste cuprinse între 20 şi 35 de ani, care îndeplinesc criteriile pentru a îndeplini serviciul militar.
  (5^1) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, rezerviştii sunt mobilizaţi/concentraţi potrivit nevoilor instituţiilor cu atribuţii în domeniul apărării şi securităţii naţionale."
De asemenea si alte persoane pot fi concentrate pentru a spriini efortul de razboi, mai ales cei care lucraza in firmele de armament si echipament sau alte firme care pot ajuta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In caz de asediu / stare de razboi toti barbatii care au trecut prin procesul de recrutare cu varste pana in 35 ani.

| danay72 a răspuns:

În general armata, pentru ca sunt și obiectori de conștiința care nu participa la război.

| ziftode a răspuns:

In caz de razboi prima oara intra armata regulata, apoi sunt rechemati toti cei care au facut stagiu militar (sa nu uitam ca daca ai livret militar nu mai esti cu adevarat civil ci militar "lasat la vatra")
apoi ORICE MAI ESTE NEVOIE, in functie de razboi... exemple
In Israel armata e obligatorie si pentru femei si pentru barbati
In al doilea razboi mondial in Germania au fost facuti soldati si copii de 11 ani si chiar folositi in lupta la apararea Berlinului
TOATE STATELE DIN LUME ar face la fel daca e nevoie, nu prea conteaza care e legea in momentul asta maret, in caz de razboi se gasesc "solutii" sa fie legal

Le mi-am adus aminte, si tu ai intrebat de "barbati", inainte de bomba de la Hiroshima, Japonia antrena fetele de 14 cu bete de bambus ascutite la un capat sa faca fata "invaziei"