| AndreeaThaa a întrebat:

, nu am inteles chestia cu plecatul in razboi. Cum adica pleaca toti barbatii cuprinsi intre 20-35 ani in razboi? Se refera doar la cei din Armata sau la toti romanii?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti copil.In caz de razboi se face mobilizare generala(nu din armata)celor cu varsta cuprinsa intre 20-35 de ani.Te salta de acasa.Cati ani ai?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te uita la ce au scris cei de mai sus. Eu sunt un fost militar, pensionat si-ti pot spune cate ceva care sa fie aproape de realitate. Recrutarea este o activitate de stabilire si verificare a resurselor umane (in cazul nostru pentru tinerii intre 20 si 35 ani) in vederea incorporarii. Incorporarea, la noi, nu se face deoarece s-a scos serviciul militar obligatoriu. Pentru tinerii din Ukraina incorporarea va fi iarasi obligatorie si vor fi chemati la oaste. La noi nu. La noi vor lupta cei activi. In situatie de actiuni pe teritoriul tarii vor fi chemati si rezervistii si recrutii. toti vor face o pregatire (deosebite pentru fiecare categorie) si vor fi trimisi in misiuni in spatele frontului si pentru sprijinirea frontului si la lupta pentru unii rezervisti si recruti. Deci nu toata lumea va lupta. Se vor face selectii dupa anumite criterii.

| Doctorfishadi a răspuns:

Pana la razboi mai avem.Mai intai sa trecem de asta cu criza happy!

| Dragonisgaby a răspuns:

Stai tu calm ca daca esti civil nu pleci nicaieri happy Acuma stiu Vorba aia "Cand dusmanu bate in poarta toata tara trebuie sa fie la arme" (sau ceva de genu)...
In primul rand nu stiu de unde ai auzit tu de varsta aia 20-35 de ani. Ca sa pleci la razboi iti trebuie niste studi, depinde de grad (ex ofiterul are acadelia militara, perfectionare in arma ssmd, subofiterul daca e "sgv" o simpla soala de subofiteri).Si daca incepi de fraged ex liceul militar de la varsta de 15 ani dureaza 4 ani +academie militara (depinde unde) dureaza4/5/6 ani perfectionare in arma 2/3/4/5ani Deci da cam la varsta aia dar ex generali/coloneli si chiar si subofiteri au si 40 ani+ si participa in teatre de operati ex (Afganistan/Irak/Fregata "Regele Ferdinant").
In zilele noastre razboiul este tehnologic, cibernetic etc si nu este permis la tot poporul sa foloseasca tehnica militara (ex iti trebuie ani de studi ca sa zbori cu un "F-16", chiar si infanteristi cei cu arma in mana le trebuie studi).
Mai este un caz (o exceptie) : Daca ai facut armata inainte si nu ai continuat esti soldat in rezerva. Iar in caz de razboi te cheama sa te prezinti la odin, unitate, front, locatia x(unde situatia este tensionat).
Daca nelmurirea ta este din cauza celor ce se intampla acum in Ucraina (stiu ca soldati romani in rezerva din apropriere au fost chemati) poti sa stai linistit nu vom pati nimic avem sprijin in partea coalitilor bilaterale si diferitelor aliante(ONU NATO UE).

| K0sti a răspuns (pentru Dragonisgaby):

Vorbesti aiureli!

"În Monitorul Oficial a fost publicat modelul certificatului medical pe care toți tinerii sunt obligați să-l dețină la recrutare, în perioada stării de război. Conform prevederilor legale, în cazul mobilizării sau a războiului, sunt obligați să îndeplinească serviciul militar toți bărbații apți, cu vârste cuprinse între 20 și 35 de ani."

Ordinului publicat în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 312, din 28 aprilie 2014, a fost emis de MApN, MJ, SRI, SPP, MAE, MS, SIE și STS și aprobă modelul certificatului medical eliberat de medicul de familie, ce urmează să fie prezentat de tineri la comisia locală de recrutare-încorporare.

| AndreeaThaa explică (pentru K0sti):

Am citit si eu asta, dar nu o inteleg "sunt obligați să îndeplinească serviciul militar toți bărbații apți, cu vârste cuprinse între 20 și 35 de ani." adica doar cei armata/ militarii nu si civilii.

| K0sti a răspuns (pentru AndreeaThaa):

E in limba romana..."toți bărbații apți, cu vârste cuprinse între 20 și 35 de ani"!
Nu stii ce inseamna "toti"? Deci...

| darrio2007 a răspuns (pentru AndreeaThaa):

Nu ai inteles.E vorba de civili.Te ia in armata.Si te trimite la lupta.Cred ca nu ai facut armata daca nu stii ce inseamna mobilizare generala. Tatal tau stie sigur.

| amy2014 a răspuns:

Draga sincera sa fiu, nici eu nu stiu si ce e mai rau e ca tata a fost si el militar si l-a sunat de la armata si a simtit el ca vine cev dar tata nu mai poate sa lupte pe front, dar stai linistita ca se vor retrage.

SPER!