| nothinginteresting a întrebat:

În ce constă proba sportivă la Colegiul Național Mihai Viteazul din Alba Iulia?

Răspuns Câştigător
| Sesebi a răspuns:

Traseul utilitar – aplicativ are o lungime de 90 m şi cuprinde 10 elemente, în următoarea succesiune:

– două sărituri în lungime, succesive, de pe loc;

– aruncarea a 4 mingi diferite la ţintă;

– tracţiuni la bară fixă pentru candidaţii de sex masculin – flotări pentru candidaţii de sex feminin;

– deplasare în echilibru, pe bănci de gimnastică;

– săritură în sprijin depărtat peste capra de gimnastică, pentru candidaţii la colegiile militare liceale – săritură cu rostogolire peste lada de gimnastică, pentru ceilalţi candidaţi;

– escaladarea unui obstacol – ladă sau cal de gimnastică;

– sărituri în spaţii marcate pe sol;

– târâre pe sub un obstacol;

– ridicare şi transport de greutăţi printre jaloane;

– alergare 25 m.

| nothinginteresting explică (pentru Sesebi):

Și acest traseu trebuie terminat în 1 minut și 40 secunde?

| Sesebi a răspuns (pentru nothinginteresting):

Timpul exact nu il stiu. Dar ce stiu e ca poti primi penalizari pe executie incorecta. Si cea mai grea in opinia mea e la tractiuni(la baieti) din 8 tractiuni trebuie sa faci minim 1 si pentru fiecare tractiune ramasa pana la 8 iei penalizare de 5 secunde. Oricum e cam putin 1 minut si 40s cred ca e mai mult dar nu sunt sigur

4 răspunsuri:
| ProKhanz a răspuns:

Rezistenta, viteza 4x4 pe o lungime parca 100 m, si mai sunt de cățărat de tarat si chestii din astea...(parca nu prea mai stiu)