| Lovelyrockgirl a întrebat:

In ce domeniu lucrati?
Eu sunt la inceput de cariera si nu prea am experienta in nici un domeniu, am absolvit de curand facultatea si masterul.
Imi este foarte greu sa ma angajez iar multe locuri de munca sunt nesigure.
Ce sfat mi-ati putea da daca doresc sa ma reprofilez sau sa am un loc de munca mai bun?
Care sunt cele mai cautate domenii de la noi din tara?
Va multumesc!

36 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Aproape toti suntem asa la inceput de drum, cercul vicios " nu te angajeaza daca nu ai experienta, nu ai cum sa faci experienta daca nu te angajeaza". Daca ai facut facultate si master inseamna ca ai investit ani din viata ta intr-un domeniu care se presupune ca iti place deci e pacat sa schimbi macazul. Esti nemultumita si un pic stresata, te inteleg dar trebuie sa perseverezi. Ce facultate si ce master ai facut, daca nu te superi?

| sierra1 a răspuns:

"am absolvit de curand facultatea si masterul...Ce sfat mi-ati putea da daca doresc sa ma reprofilez"

don't (după cum spun francezii)

| haileewatson a răspuns:

Nu ai deloc niciun fel de experienta? Ce facultati ai facut?
Orice cariera ai alege trebuie sa incepi cu internship daca nu ai experienta. De acolo inveti chestii si le pui in cv ca dupa sa iti cauti ceva mai bun. Linkedin e un site bun pentru a cauta job-uri si a deveni vizibil in cariera. Iar pentru un CV bun te sfatuiesc sa folosesti Canva.com.
Daca te hotarasti sa cauti un internship sau o pozitie entry-level te sfatuiesc sa le trimiti recruiterilor mesaje private pe Linkedin ca sa vada cu adevarat ca iti doresti pozitia. Fa putin networking.

| Lovelyrockgirl explică (pentru Eireann):

Ti-am scris in privat.

| haileewatson a răspuns (pentru haileewatson):

Si Hipo.ro e bun

| MustarIute a răspuns:

Facultatea se pune ca experiența în cartea de munca.
Eu cred că tu nu știi să "te vinzi"
Sa îți faci un CV interesant și sa ai papagal la interviuri

| Brizbriz a răspuns:

IT
nu am facut nici o facultate si, cu toate ca am bac-ul, am pierdut diploma, dar m-am angajat fara diploma

te sfatuiesc sa te reprofilezi tot pe ITwinking

| marin1988 a răspuns:

Ce domeniu ai studiat?
Cel mai mari salarii cred ca sunt in IT. Cel mai bine e sa iti setezi un scop, unde vrei sa fii dpdv profesional si personal peste n ani si apoi sa vezi ce job ti-ar permite sa faci asta, si apoi te orientezi spre domeniul respectiv.

| SingleForOne a răspuns:

Ce facultate si master ai terminat? Mai bine sa incepem de aici. As putea sa spun vanzari, marketing, etc (cam asa eu sunt orientat, dar am si o latura literara), dar degeaba daca tu ai facut altceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La facultate și master pentru ce profesie te-ai pregătit?

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce te ai reprofila când ai investit atât în facultate și master fara să încerci o cariera in domeniu?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată?

| Lovelyrockgirl explică (pentru sadrian46):

Am terminat facultatea de Biologie, master pe ameliorarea plantelor si producerea de samanta.

| Lovelyrockgirl explică (pentru haileewatson):

Am terminat facultatea de Biologie, master pe ameliorarea plantelor si producerea de samanta. happy

| Lovelyrockgirl explică (pentru Eireann):

Am terminat facultatea de Biologie, master pe ameliorarea plantelor si producerea de samanta. happy

| Trixt3r a răspuns:

Sfatul meu este sa incerci sa cauti un internship in domeniul in care ai terminat facultatea pentru a acumula putina experienta.
Multe internshipuri nu sunt platite, dar faptul ca poti invata partea de "practica" si poti acumula experienta este un plus cand tragi linie.
Eventual poti cauta si un job part-time in paralel.

| Lovelyrockgirl explică (pentru marin1988):

Am terminat facultatea de Biologie, master pe ameliorarea plantelor si producerea de samanta. big grin

| Lovelyrockgirl explică (pentru SingleForOne):

Am terminat facultatea de Biologie, master pe ameliorarea plantelor si producerea de samanta. big grin happy

| SingleForOne a răspuns (pentru Lovelyrockgirl):

Din pacate, asta nu e specialitatea mea. Dar avand in vedere ca natura și agricultura sunt vai de capul lor, specialitatea ta va fi de nevoie. Carierele spre care te poti orienta sunt agricultura, domeniul forestier, gradinile botanice; de asemenea poti să-ți faci micile tale proiecte si o mica afacere de flori si alte plante in localitatea ta. Succes pe mai departe!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Lovelyrockgirl):

Ești un specialist. Dacă cauți, cineva are nevoie de tine.

| Lovelyrockgirl explică (pentru sadrian46):

Unde anume sa caut?
Sau cum sa fac?

| Lovelyrockgirl explică (pentru haileewatson):

Nu am tot ce imi cer ei, cer libera practica.
Nu am autorizatia aceea.

Bula
| Bula a răspuns:

Procedezi asa:
1. Faci lista tuturor firmelor si institutiilor care au domeniul de activitate in tangenta cu pregatirea ta, cu datele lor de contact.
2. Ordonezi lista dupa interesele tale
3. Le trimiti cate un e-mail de intentie (personalizate! ), insotit cu un CV bine redactat, formulat (poti apela la orice persoana cu cunostinte si experienta in domeniul de recrutare resurse umane)
4. Pe cei care n-au adresa de e-mail (pe lista ta) le suni telefonic si le ceri, dupa care le trimiti si lor e-mail-ul
5. Astepti raspunsurile si alegi intre ofertele primite.

Nu uita: deseori atitudinea ta conteaza mai mult decat pregatirea si experienta!

| Lovelyrockgirl explică (pentru Bula):

Multumesc frumos!

| Frank51 a răspuns:

În IT și greu găsesc și eu o companie bună, am avut zeci de interviuri și fiecare companie caută doar specializați pe o nișă foarte bine definită (spre exemplu software developer în Python). Eu având o bază fundamentală în domeniu nu am cum să știu fiecare chestie în detaliu. Mai am câteva interviuri la companii unde lucrează și profii mei și de data asta pe hardware, și sunt mai multe șanse să iau.

La tine este mai dificil că este o arie mult mai mică, dar cu timpul vei face experiență dacă lucrezi, deci contează doar să rămâi încrezătoare și să nu te dai bătută.

| haileewatson a răspuns (pentru Lovelyrockgirl):

Daca vrei sa profesezi in domeniul studiat fa cum a zis Bula si cauta companii din domeniile astea:

"Absolvenţii acestui program de studii universitare de masterat vor putea să-şi găsească locuri de muncă în domeniul cercetării-dezvoltării agricole, precum şi în cadrul tuturor companiilor naționale sau multinaţionale ce activează în domeniul agricol sau tangenţial acestuia, sau vor putea să-şi desăvârşească pregătirea prin studii universitare de doctorat.

Ocupaţiile posibile din COR (Clasificarea Ocupațiilor din România) care pot fi exercitate de abolvenții acestui program de studii sunt:

Inspector de specialitate inginer agronom;
Expert inginer agronom;
Referent de specialitate inginer agronom;
Consultant tehnic în producţia de cereale, plante tehnice şi furaje;
Inginer de cercetare în agricultură;
Cercetător în biotehnologie pentru agricultură;
Specialist proprietate intelectuală;
Consultant afaceri în agricultură;
Reprezentant comercial;
Agent de vânzări."

| Lovelyrockgirl explică (pentru Frank51):

Asa este, este un domeniu destul de restrans.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrez ca operator la o casa de amanet.

| existential a răspuns:

Am facut intr-o zi o plimbare prin Agronomie si am vazut ce sere faine au.
Ma gandesc ca poti sa vezi prin Buc pe unde sunt sere, suna-i sau mergi pe acolo. Pune-ti la punct CV-ul, vorbeste cu profii pentru referinte, obisnuieste-te cu interviurile... si in scurt timp o sa fii acceptata pentru un stagiu de practica sau angajare happy