| Lovelyrockgirl a întrebat:

In ce domeniu lucrati?
Eu sunt la inceput de cariera si nu prea am experienta in nici un domeniu, am absolvit de curand facultatea si masterul.
Imi este foarte greu sa ma angajez iar multe locuri de munca sunt nesigure.
Ce sfat mi-ati putea da daca doresc sa ma reprofilez sau sa am un loc de munca mai bun?
Care sunt cele mai cautate domenii de la noi din tara?
Va multumesc!

36 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In domeniul service-ului auto. Si trebuie sa ma organizez, sa lucrez pe o singura linie, ca momentan fac de toate, si nu se ajunge la performanta asa.
Te sfatuiesc sa nu privesti cu emotie spre locurile de munca.
Presupun ca ai sub 25 de ani, ai timp sa experimentezi orice. Nu te feri de locurile care nu au nici o legatura cu domeniul tau, de multe ori sunt o gura de aer, si bine platite.
Nu stiu care ar fi cele mai cautate domenii, mie mi se pare mai bine sa nu urmezi turma in ceea ce priveste locurile de munca, pentru ca vei avea concurenta foarte mare. Orice angajator din domeniile cautate, umbla cu vorba "am CV-urile altor 100 de oameni ca tine, in dulap", daca vreodata incerci sa negociezi cu el, sau vrea sa faci imposibilul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Lovelyrockgirl):

Pui anunțul tău pe Ejobs.
Mergi la Direcția agricolă din zona ta și discută cu ei.
Caută institute de cercetare îm acest domeniiu din România și Republica Moldova și depune cv-ul și oferta ta și acolo.
Caută pe site facultățile de agronomie și vezi când scot la comcurs posturi de asistent sau preparator. Inscrie-te la un concurs de admitere la doctorat la una din ele.
Depune cv-ul la grădinile botanice, la Ministerul Agriculturii, la silvicultură.
Caută mari ferme agricole și depune cv-ul și acolo.

| Lovelyrockgirl explică (pentru sadrian46):

Sunt din Bucuresti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Lovelyrockgirl):

Adică locuiești acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

Lucrez in domeniul financiar de vreo trei decenii.

Răspuns utilizator avertizat