| andrauta a întrebat:

In ce situatie o persoana isi poate schimba oficial numele? in afara de casatorie si divort, mai e ceva cu c. E un tabel da nu stiu ce sa scriu nici mama nu stiesad.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

La cerere, pe cale administrativa.

4 răspunsuri:
| Damasc a răspuns:

Depinde daca persoana este minora sau majora.In ambele cazuri este posibila schimbarea numelui,dar daca este majora toate demersurile decurg mai repede, atunci cand esti minor trebuie sa fie de fata ambii parinti sa isi dea acordul, in multe din cazuri aceasta poate fi o problema.Aici ai mai multe informatii si actele care sunt necesare http://www.cjmures.ro/djepmures/stare_civila.htm#6-SNCA

| MLSS a răspuns:

Iti pierzi buletinul si iti faci buletin nou si scrii nume nou.dar o sa fii data injudecata vei fi crezuta criminal, numele normal nu se schimba:d

| miky1996 a răspuns:

Da stiu tabelul:primul e casatorie dupa e divort iar ultimul cerere sau civila! funda?

| anonim12999999999922222222 a răspuns:

A) când persoana în cauză a adoptat minori şi doreşte ca aceştia să poarte un alt prenume;
b) când căsătoria a încetat prin moartea sau prin declararea judecătorească a morţii unuia dintre soţi, iar soţul supravieţuitor solicită să revină la numele de familie purtat anterior căsătoriei ori la numele de familie dobândit la naştere;
c) când în urma divorţului un fost soţ revine la numele de familie purtat anterior şi care provine dintr-o altă căsătorie, de asemenea desfăcută prin divorţ, şi doreşte să poarte numele dobândit la naştere;
d) când în urma încetării căsătoriei prin moartea sau prin declararea judecătorească a morţii unuia dintre soţi celălalt soţ se recăsătoreşte şi, ca urmare a desfacerii acestei căsătorii, acesta doreşte să poarte numele de familie dobândit la naştere;
e) când fostul soţ doreşte să poarte numele de familie pe care l-a avut în căsătorie, pentru a avea un nume comun cu copiii încredinţaţi spre creştere şi educare, cu consimţământul fostului soţ, dat în formă autentică;
f) când părinţii au divorţat, iar copiii încredinţaţi spre creştere şi educare unuia dintre părinţi, care a revenit la numele de familie avut anterior căsătoriei, solicită să poarte numele de familie al acestuia;
g) când s-a desfăcut adopţia unei persoane căsătorite care are copii minori şi în urma desfacerii adopţiei persoana în cauză revine la numele de familie avut înainte de adopţie;
h) când unul dintre soţi, la încheierea căsătoriei, a luat numele de familie al celuilalt soţ, nume pe care acesta l-a dobândit prin adopţie, iar ulterior încheierii căsătoriei are loc desfacerea adopţiei.

FUNDAAAAbig grin!