| sorin1234567 a întrebat:

In ce tara credeti ca ar merita sa te muti si sa lucrezi toata viata?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar putea fi multe criterii de analizat, dacă spui pentru toată viața, asta mă bucură, în sensul că îmi plac și apreciez oamenii care se gândesc la viața lor ca un întreg, care planifică la termen lung.
Aș putea să analizez cu dta multe aspecte, câți bani ai putea câștiga acolo unde mergi. O să ai de pe TPU răspunsuri pe această temă.
O să pornesc de la locul unde ești, și care este unul din fundamentele faptului că locuiești aici, la care nimeni nu se gândește. Dacă ești cetățean aici, ești membru acestei comunități de cetățeni. Țara, poate fi un cuvând abstract, dar dacă este patria ta, atunci se întâmplă un lucru esențial pe care nimeni nu îl ia în seamă. Ești prin lege membru al comunității de cetățeni din România asta înseamnă că patria, țara te apără de dușmani, de răufăcători și nicidată nu te va alunga, nu te va da afară, vei fi totdeauna pentru toată viața membru al ei, cetățean al ei. Așa că dta când spui - pentru toată viața- spui cu alte cuvinte, o nouă patrie. Adică o țară care te primește, pentru că are nevoie de tine ca cetățean, care nu te va da afară, care îți va oferi cetățenia ei, dacă dorești să rămâi acolo pentru toată viața.
Sunt mai multe dacă cauți. Eu am găsit una pe care ți-o recomand, Portugalia. Citește asta, cu Google Translate dacă nu știi limba. Primește imigranți, are nevoie de ei, așa că nu te va da afară, nu te primește doar ca să muncești acolo, te primește pentru că are nevoie de tine. Limba este apropiată de română, se ajunge ușor cu autocarul, clima este plăcută.
Dacă te hotărăști să pleci acolo, eu sunt dispus și îmi face plăcere să te ajut pas cu pas, să îți realizezi visul, pentru toată viața.
https://www.nation.co.ke/......index.html

| sorin1234567 explică (pentru sadrian46):

Nu prea imi place Portugalia, eu prefer Spania.

| Cosmin86 a răspuns (pentru sorin1234567):

Ai fost in Lisabona? Eu am fost vara trecuta o saptamana si mi s-a parut de vis. Lisabona si Sintra. Plaja la Atlantic, etc.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Olanda sau tarile nordice

| sorin1234567 explică (pentru suntserios):

Ma gandeam la Olanda si la tarile nordice, dar limba mi se pare grea si nu stiu daca pot sa traiesc doar cu engleza.

| suntserios a răspuns (pentru sorin1234567):

In Olanda cel puțin toată lumea vorbește engleza. Dar dacă vrei sa stai toată viata acolo... Înveți și limba în final