| daana a întrebat:

In curand voi merge la Iasi la facultate si voi sta la camin. Merg la Grigore Popa, la medicina. Sper ca nu voi regreta ca fac aceasta alegere. Intrebarea e : la camin e galagie foarte mare? Ar mai fi timp de invatat? Si de asemenea stiu ca la camin e distractie(lucru care nu imi displace), dar am auzit si lucruri mai neplacute. Nu imi place ca fetele se cupleaza cu baieti si ca fac niste lucruri mai ciudate(stiti voi ce ). Sper sa ma obisnuiesc. Oricum nu o sa se compare cu traiul de acasa.

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Am 4 ani de camin, in Bucuresti. Este galagie in camin, dar de asemenea este si timp de invatat, depinde numai de tine domnisoara. Orice campus sau chiar camin e prevazut si c-o sala de lectura sau poti invata asa bine in facultate. Ideea e ca, daca doresti sa inveti, nu inseamna ca nu poti, ci doar ca nu vrei.happy
Distractie? Enorma. Iar aici nu ma refer neaparat la chefurile din camin, ci la absolut tot, la persoanele intalnite aici, pana si greutatile intampinate devin distractii, cu timpul.hee hee
Nu conteaza ce fac celelalte fete. Ce treaba are ograda vecinului? Tu fii demna de tine ca si pana acum, daca esti o persoana matura, echilibrata si inteleapta n-ai cum sa te schimbi. Conteaza f. mult colegii de camera, modul lor de viata, fiindca cu ei vei respira acelasi aer, vei imparti acelasi coltisor si veti stabili reguli. De altfel, viata de camin te maturizeaza, te face mai sociabil, iti deschide si alte portite, vezi diversi oameni cu alte conceptii, iti faci idei asupra persoanelor din jurul tau si-a diferentelor morale, etice, educationale. Totul tine de tine, de felul in care te poti incadra intr-un colectiv. Nu-mi ramane decat sa-ti urez: succes!happy

2 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Pai tu trebuie sa iti vezi de treaba ta.Nu zice nimeni sa inveti 24 din 24 dar nici sa petreci in continuu.Fii cuminte si nu te lua dupa altii! Trebuie sa-ti urmaresti interesul! Succes!winking

| ioandreii a răspuns:

Dana caminele sunt in copou zona linistita de parcuri multe si cei mai multi studenti pe km patrat din estu europei cred, dar de galagie cu 4 in camera tu ce crezi? mult succes daca ai nevoie de sfaturi in legatura cu orasu ti le pot da eu sunt din iasi si cunosc catusi de cat situatia.
mult succes.