| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

In Octombrie fac 18 ani si nu mai vreau sa stau pe banii parintilor.Ce loc de munca as putea sa caut ca sa castig bani si sa pot si invata inre timp pentru ca trec in clasa a 12-a.

Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

Ia câțiva lei de la părinți, mergi la magazin și cumpără-ți un ziar. Dar citește și cele ce urmează. Îți vor fi de folos.

Uită-te la piața locurilor de muncă, ia un pix și încercuiește ceea ce crezi tu că te-ar putea interesa sau ai ști să faci.

Apoi, dă telefoane la numerele de telefon pe care le-ai încercuit și vezi ce vor cu adevărat:

- întreabă ce cerințe au

Gândește-te dacă le poți îndeplini.

Apoi, întreabă salariu, locație, program, bonusuri și ce te mai interesează pe tine.

În funcție de ce răspunsuri primești: dacă te mulțumesc răspunsurile pe care le primești, te duci la așa numitele "interviuri"

Nu intra în panică. La interviu vor fi niște oameni (sau doar unul), care veșnic se cred mai buni decât tine și care te iau de sus (aproape de fiecare dată). Au și ei nevoie de-o pâine, așa că nu îi înjura prea tare, dar nici nu te lăsa călcat/călcată în picioare.

Alții te vor amâna. Alții îți vor face tot felul de promisiuni. Cel mai des auzită, va fi "te sunăm noi". Poți să îți iei gândul de pe acum. În 50 de cazuri, te sună o dată. Deci ai de încercat.

Când ajungi la interviuri, vei primi întrebări cretine:

- iubești animalele?
- ai face rău unui animal?
- unde te vezi peste cinci ani?

Și așa mai departe. Viitorul tău, e viitorul tău și unde te vezi tu peste cinci ani, nu e treaba lor. Așa că, încearcă să te axezi pe ce te interesează, dă toate răspunsurile importante, pune întrebările importante și termină repede, că mulți nu merită timpul tău - chiar dacă tu îți cauți un loc de muncă - e destul că te obosești să mergi de colo-colo, ca să fii luat/luată la mișto, că nu știi să faci nimic și așa mai departe.

Ca să știi să faci ceva, trebuie să înveți cum să faci acel ceva. Așa că, învață ceva. Pe urmă vei ști ce să faci și vei ști și la ce va bun acel ceva și apoi vei ști și cine are nevoie de acel ceva. Iar acel cineva, va fi dispus să te plătească.

Apoi, ai putea să încerci (dacă deja știi și ai idei) să faci traduceri.

Ai mai putea încerca să te faci barman/ospătar/barmaniță/ospătăriță

Lucrul cu publicul - dacă nu îți plac oamenii, nu e recomandabil. Încearcă să îți dai seama ce ai vrea.

Și e important să îți și placă totuși câte ceva, pentru că nu trăim în junglă (chiar dacă mulți așa se comportă - ai să te convingi mai ales la interviuri - vor fi plini de aere și pârțuri, doar pentru că ei știu mai multe decât tine).

Ai putea să îngrijești copiii altora - dacă te pasionează ștersul la fund, făcutul mâncării, mersul prin parc și dădăcitul non-stop, alintatul, pupatul în cur, spusul poveștilor, cumpărăturile de jucării și așa mai departe (toate făcute cu zâmbetul pe buze)

Ai putea să îngrijești bătrânii - care mai au puțin și se duc - deci va fi deprimant - dar te ajută și să te maturizezi și să vezi părțile nașpa din viață.

Aș spune să nu faci asta. Sunt destule chestii nasoale în lume. O viață mai e făcută și din bucurii, iar tu ești prea tânăr/tânără pentru asta. Trebuie să vezi și alte lucruri din viață.

Ai putea să lucrezi într-un mall, ca vânzător/vânzătoare.

Ai putea să vinzi cărți (bați din ușă în ușă și întrebi dacă vrea careva ce ai tu de oferit).

Ai putea sta la tarabă în piață cu țăranii, să vinzi legume și fructe.

Ai putea să cânți într-un cor bisericesc - sunt biserici care primesc și care plătesc pentru asta.

Ai putea să faci mai multe chestii, dar nu îmi vin toate în cap. Cel mai important este să te simți bine cu ceea ce faci, pentru că îți va fi mai ușor să muncești.

A munci înseamnă a fi, în cel mai nefericit caz (și în cazurile cele mai dese), sclavul altuia, care te plătește pentru ca tu să muncești în continuare pentru el.

Sigur, te mai plătește și pentru ca tu să îți poți plăti facturile și ce ai mai avea nevoie (nu te bucura niciodată prea mult, pentru că banii, în general, n-ajung nimănui - sunt părinți cu două-trei locuri de muncă și n-au bani destui să își crească odraslele).

Muncește tare cu tine, educă-te frumos, crești ca lumea, învață și cunoaște mai multe lucruri. Apoi alege. De muncă nu scapă nimeni. Iar dacă scapă, e fie la închisoare, fie la spital, fie încă mic, fie sărac lipit pământului, fie boschetar, fie mort.

Realitatea e dură. Societatea te vrea prost și vrea să îți distrugă visele, așa că o să te pună să muncești până îți va veni rău. Ocupă-te de tine și dacă părinții te susțin, eu zic să mai stai un pic, înainte să te apuci să înoți într-o mare de rechini, fomiști și alte scârbe de oameni, care nu înțeleg de multe ori nimic, în afara propriilor dorințe.

Eu îți doresc mult succes cu ceea ce îți dorești și ești de admirat că nu vrei să îți mai chinui părinții, dar ar fi bine să porți o discuție și cu ei (vor aprecia mai mult decât crezi) și să vezi și cuvântul pe care îl au ei de spus.

Ce am spus eu, poate să nu li se potrivească multora, așa că nu crede tot ce vezi pe aici sau prin alte părți, dar nici nu te apuca de vândut droguri, videochat sau dansat la bară, doar pentru că au zis unii că e sexy și că se plătește bine.

Ai grijă de tine. Mult succes.

2 răspunsuri:
| johnyxus a răspuns:

Cauta pe net, tocmai.ro,mercador.ro sau in oras la tine acolo.

| aleahimk a răspuns:

Buna! Eu sunt de parere ca trebuie sa te mai gandesti la asta. La varsta noastra e normal sa zicem ca vrem sa ne gasim un job, sa si invatam totodata, sa avem si banii nostri pentru ca ne-am saturat sa tot stam sa cerem parintilor. Dar tocmai pentru ca o sa treci intr-a 12-a nu te sfatuiesc sa iti cauti de pe acum un job. Trebuie sa inveti pentru bacalaureat, nu e chiar floare la ureche, o sa fii obosit/a, uneori nu o sa iti mai ajunga timpul sa inveti, o sa vezi ca nu mai e chiar asa mult timp dedicat pasiunilor tale. Invata ca sa intrii la o facultate fara taxa, asa iti vei multumi parintii, iar ei nu vor fi nevoiti sa iti mai dea bani. Dupa bac iti poti cauta un loc de munca. Daca totusi vrei ceva, cauta-ti prin ziare un job pentru o luna, iti vei lua niste banuti care iti vor fi de folos. Numai bine!