| Adia_1488 a întrebat:

In prezent lucrez cu carte de munca si imi place foarte mult ceea ce fac. Totodata mi-ar placea sa pornesc o mica afacere cu o prietena. Intrebarea mea este: pot sa fiu partenera in aceasta afacere (sa avem amandoua un SRL), dar sa imi pastrez cartea de munca... practic sa lucrez in doua locuri simultan?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, nici o lege nu interzice expres aceasta. Pot exista incompatibilitati, respectiv daca esti functionar public si ai avea tangenta cu activitatea firmei ori in contractul de munca este prevazuta clauza de neconcurenta si firma ta are acelasi obiect de activitate cu firma la care lucrezi. Numai bine!

4 răspunsuri:
| Bijou a răspuns:

Iti recomand aceasta afacere pe care o poti dezvolta in timpul liber. Nu ai nici un risc si in putin timp poti castiga binisor http://forever-aloe-vera.eu/afacerea-forever

| cherrybomb a răspuns:

Da. poti
1) este afacerea ta si esti actionar la ea
2) locul tau actual de munca nu are legatura cu afacerea tahappy

| emima a răspuns:

Da poti sa lucrezi in 2 locuri numai daca timpul iti permite acest lucru cunosc pe cineva care si-a deschis in timp propria afacere si lucra si in alta parte

| CorontzGurGurul a răspuns:

A fi actionar (administrator) la un srl nu are nici o legatura cu cartea de munca decat daca te angajezi cu contract pentru a-ti adauga vechime. Sfatul meu este sa nu te angajezi pe firma ta, pentru ca vei plati impozite la stat din 2 locuri. Timpul maxim de lucru pe zi e de 2 norme intregi. "Simultan" nu poti avea 2 locuri de munca. Pe contractul de munca este trecut orarul de lucru. Daca vrei sa te angajezi la al doilea loc de munca, orarul nu trebuie sa se suprapuna cu cel anterior. bafta...