| Polistfever a întrebat:

Daca lucrez mai mult decât în cartea de munca ce se întâmplă? Vreau sa lucrez 8 ore dar îmi dă carte de munca pe 4.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vei avea o pensie mai mică. Acum nu îți pasă, dar atunci te va durea.

| dinaprilie a răspuns:

O sa te plateasca "la negru". Aditional vechimea ta in munca si respectiv pensia vor fi mai mici.

| Vântulalb a răspuns:

Daca are de unde, te va plati la negru. Daca nu, vei face munca voluntara. In orice situatie, pensia ta va fi jumatate din cat vei munci. Gandeste-te bine si gaseste un loc cu norma intreaga. Doar daca nu esti minor, ca legea nu permite sa faci 8 ore.

| Mirel4412 a răspuns:

Vorbesti cu seful tau si vezi daca are nevoie de tine sa muncesti 8 ore. O sa te plateasca probabil in plus.