| coosmin24 a întrebat:

Am terminat facultatea, am avut doua locuri de munca si in prezent nu lucrez. Se poate sa imi bag somajul?
Multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate doar daca indeplinesti conditiile prevazute de L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, respectiv ai un stagiu de cotizare de cel putin 12 luni in ultimele 24 de luni si contractul individual de munca, de la ultimul loc de munca, ti-a fost desfacut din initiativa angajatorului si fara a avea vreo vina.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți dacă la ultimul loc de muncă ai avut 12 luni consecutiv lucrate ori firma a intrat în faliment/ reorganizare.
Pa, pa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai daca de la ultimul tau loc de munca ai plecat prin desfiintarea/restructurarea postului

| alessia5158 a răspuns:

Foarte importanta este DATA ABSOLVIRII. Daca ai absolvit in iulie 2014, nu cred ca ca mai poti depune dosarul pentru ceea ce se cheama a fi "luarea in evidenta", ca prima etapa. Daca ai absolvit in august sau septembrie 2014, ar trebui sa te grabesti(depasesti termenul de 60 de zile de la data absolvirii!). O adeverinta speciala( cu valabilitate de 1 an), eliberata de facultate, este documentul acceptat acum (in lipsa certificatelor de absolvire)si este actul care atesta data absolvirii. Cu acest document +adeverinta de la medicul de familie +actul de identitate poti sa te inregistrezi, intr-o prima etapa(cea de luare in evidenta), la AJOFM.

| Dodgge a răspuns:

Daca ai lucrat minim 12 luni consecutiv la ultimul loc de munca si cum a zis Brigaela.