| anonim_4396 a întrebat:

În scurt timp o sa pot profesa ca asistent medical generalist. Credeti ca ar fi bine sa raman in tara sau indicat ar fi sa plec intr-o tara unde sistemul medical este mai bine pus la punct?

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

In România deja nu se mai angajează decât dacă ai pile, dai șpagă sau ești foarte deștept. Asta pentru ca sute de mii de romani iau cu asalt școlile de asistenți medicali in fiecare an, sunt deja prea mulți și posturi nu așa de multe. Mai ales cei care nu iau bacul fac școala asta dar și mulți care îl iau.
Dacă găsești un post bun ramai in țara. Am o cunoștința pe care a băgat-o mama ei la un spital foarte cunoscut din București, nu dau nume, la terapie intensiva si ia 4000 lei pe luna! Din primele luni. La banii ăștia nu merita sa pleci in străinătate.

| Nonameagain a răspuns:

Inteleg ca nu ai experienta. Crezi ca te-ai descurca "unde sistemul medical este mai bine pus la punct"?

| Anonimul198 a răspuns (pentru Nonameagain):

Dar crezi ca in acele țări nu sunt proaspăt absolvenți care abia își încep cariera având acelasi grad de pregătire?

| lilianaadelina a răspuns:

Iti sugerez sa lucrezi o perioada de timp in tara pentru acomodare cu meseria, sa iti intri in mana si sa te formezi si mai bine asupra unor notiuni, apoi daca ai posibilitatea sa pleci.