| anonim_4396 a întrebat:

In situatia economica cu care ne confruntam acum, este ok sa-ti ai iei concediu de maternitate?

Răspuns Câştigător
| 112 a răspuns:

Din moment ce esti gravida nu cred ca mai conteaza alte cauze.
Daca vrei sa ai un bebe frumos si sanatos si sa te bucuri de el, cred ca da ar fi bine optezi pentru concediu...in Romania era mai mare criza inainte sa apara aceasta economica...totdeauna va fi crizahee hee

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pai legal cat timp esti in concediu de maternitate nu te poate da nimeni afara. Dupa ce se termina... trebuie sa existe alte motive. Totusi tu esti in masura sa stii cum privesc patronii acest lucru. Totusi dupa lege...
"Este interzisa concedierea salariatei aflate in concediu de maternitate, conform art. 60 alin. (1) lit. d) din Codul muncii si art. 21 alin. (1) lit. c) din O. U. G.
nr. 96/2003. Interdictia nu se mentine si in cazul in care concedierea intervine ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului.
|n cazul in care concedierea presupune si acordarea perioadei de preaviz legal, concediul de maternitate suspenda curgerea termenului de preaviz. "
Deci doar daca se face reorganizare sau firma falimenteaza poate sa te dea afara. Dar depinde si de tine. Daca ai cu cine iti lasa copilul si esti sigura ca este bine, te poti intoarce la lucru, cred ca beneficiezi de o scutire de 2 ore (fata de 8 ore obisnuite) in cazul in care alaptezi... Nu stiu sigur. Poate te lamureste cineva. Este adevarat ca situatia economica este putin tensionata. Totusi pentru noi nu-i o noutate. A fost sub tensiune din 90 pana nu demult. Tocmai cand ziceam ca am intrat pe fagasul normal... s-au destabilizat americanii.

carla
| carla a răspuns:

Daca nu ai cu cine sa-l lasi pe bebe, cred ca vei fi nevoita. Felicitari si sa ai un bebe sanatos! happy

| mihalitza a răspuns:

Este ok, mai ales ca in perioada concediului de maternitate nu poti fi disponibilizata...

| madalina3005 a răspuns:

Eu am fost concediata in timpul sarcinii, iar motivul care mi-a fost oferit ( deloc satisfacator), este acel ca "nu putem tine postul ocupat 2 ani". Puteam sa ii dau in judecata, nu stiu de ce nu am facut-o insa regret acum pentru ca din aceasta cauza nu am beneficiat de ajutorul de la stat...in loc de 8 mil, am luat 2. Cel mai bine ar fi sa intri pe un site unde poti primi consiliera juridica gratuit si sa ceri sfatul unui avocat. Uite si un link :http://www.dreptonline.ro/utile/intreaba_avocat.php mult succes

| mihaela76 a răspuns:

In viata fiecarei familii copilul este o binecuvantare, iar daca statul iti da posibilitatea de a-l creste timp de 2 ani e pacat sa nu te bucuri de el. Copilul poate creste si cu dadaca sau cu bunica insa dragostea de mama nu o poate inlocui nimeni. Sunt cazuri cand viata iti arata ca nu le poti avea pe toate si ca banii si cariera nu sunt totul. Priviti un batran de 80-90 de ani si veti intelege ce spun. Viata e frumoasa cand cresti un copil si te bucuri de el.