| Corey_Edward_1997 a întrebat:

Inginer cu licenta (Ingineria materialelor) sau Programator fara diploma (JAVA), self-taught, cine castiga mai bine? 0 experienta in ambele domenii.
Termen scurt+ termen lung.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta profesia, ci compania care te angajeaza si cat sunt dispusi sa te plateasca.
Un inginer stagiar, castiga salariu mic, un pic peste cel al unui simplu muncitor. Daca inginerul are experinta si este bun, are sanse sa prinda posturi mai bine platite, sau chiar functii de conducere si atunci salariu se ridica.

Eu stiu cazuri de programatori fara facultate, dar oamenii foarte capabili si foarte rapizi in executie, care castiga lunar 4-6000 de dolari, fara eforturi prea mari.
Lucrez cu ei si-i platesc prin upwork, sa faca programare pentru ce avem nevoie.
Iti poti face cont pe upwork si fii modest pentru inceput, ca sa prinzi comenzi si sa primesti revizuiri foarte bune, ca asa se face promovarea acolo.