| catalin542000 a întrebat:

Este vreo diferenta între programator și inginer programator?

Dacă termini o facultate de informatica cu tot cu licență iar pe licență scrie "Licențiat în Informatica", asta se traduce prin faptul ca ești inginer programator sau doar programator?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da e o diferență. E diferență de facultatea absolvita. Daca termini informatica ești programator.

Daca termini automatica și calculatoare în cadrul politehnicii primești și titlul de inginer

| doctorandus a răspuns:

Ba da, de la facultatea de automatică și calculatoare ieși inginer (hardist sau softist, funcție de specializare).

| Wr3nch a răspuns:

Nu, se traduce cu faptul ca esti licentiat in informatica. Poti sa nu programezi deloc daca vrei alt job.

| Frank51 a răspuns:

Nu există inginer programator, inginerul nu se ocupă deloc cu programarea, sau dacă e cazul cu ceva foarte minimal, deoarece proiectele nu sunt realizate niciodată doar de o singură persoană, ci de o echipă, fiecare specializat în domeniul lui.

Programatorul în majoritatea timpului stă la birou, sau acasă la birou, și lucrează la o parte dintr-un proiect, iar inginerul este prezent fizic pentru asigurarea calității, testare, validare, șamd.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Cum sa nu existe? Universitățile politehnice au specializarea Automatica și calculatoare care te fac fix asta inginer programator.

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Nu te contrazic, dar nu cred că așa scrie pe diplomă. Și eu termin inginerie electrică și Știința calculatoarelor, și pe diplomă nu va scrie programator, doar inginer.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

O sa scrie pe diploma titlul de inginer in domeniul Calculatoare si Tehnologia Informatiei

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Inginerul are bazele programării, dar nu este programator, nici măcar junior, deoarece nu se pune accent pe asta( evident mai sunt unii care învață individual, dar foarte putini).

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Zici?
cei 4 ani ai mei de AC si cei peste 10 ani de lucru ca programator te cam contrazic putin.

Dar te las sa te convingi singurel analizand programa facultatii de AC
https://acs.pub.ro/......23_f-1.pdf

unde ai sa afli cat accent se pune pe programare.
iti zic eu, mult.

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Lasă programa, și la mine scria că fac C/C++ Java Python, html JavaScript mySQL și multe altele, iar când am făcut totul era apă de ploaie, nu am rămas cu nimic.

Nu te contrazic, poate există facultăți unde se pune accent, dar nu te lua după programă.

Eu vorbeam de facultate, nu după 10 ani... Daca faci 10 ani deja e altă treabă...

| PineapplePizza a răspuns (pentru suntserios):

De adaugat ceva important: pe langa instruire de inginer si programator, UPB te invata prin acele materii de "umplutura" despre toate procesele intermediare (precum e-Commerce listat acolo) ca sa vinzi produsele create, nu vad in programa ACS direct despre drepturi intelectuale (probabil sunt incluse in alta materie) incat sa-ti aperi produsele proiectate sau create, stiinte sociale pentru HR si ca sa poti infiinta singur o companie si recruta, psihologie (trebuie sa stii cum invata omul ca sa-ti fie mai usor de inteles AI-ul si machine learning si de asemenea sa inveti mai usor lucruri noi) etc.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Pai de ce sa las programa. La mine programa a fost respectata. Sunt cursuri care te pregatesc de programare. Daca tu te asteptai sa inveti limbaje si nu concepte e alta discutie. Nicio facultate nu prega efectiv un limbaj de programare.

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Am prin profi care ne dădea cursurile și copiam codul, nu făceam mare lucru, poate am avut ghinion.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Eu nu prea inteleg de ce compari facultatea ta cu AC, ca sunt lucruri diferite

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Așa este. Nu recomand unitbv nici la dușmani.

| Mellie00 a răspuns:

In general, un inginer in calculatoare si tehnologia informatiei se presupune ca stie programare, retelistica, electronică (practic stie de toate). De termenul de "inginer programator" nu am mai auzit pana acum, dar este destul de irelevant titlul oricum. Programatorul este persoana care scrie cod si atatlaughing modul in care este formulat titlul propriu zis este irelevant.