| mTk273 a întrebat:

Intre ce interval trebuie sa fie media de admitere la Facultatea de Medicina Generala si Facultatea de Stomatologie?

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Pai depinde unde dai.Sunt facultati de medicina mai putin recunoscute gen Constanta, Craiova, Iasi unde se da examen doar la bio(iar intrebarile de acolo sunt identice cu cele din cartile de grile) si parca mai conteaza si media din liceu sau de la bac.La aceste facultati se intra cu medie destul de mare, 9.20 si ceva este ultima medie la buget.
Sunt si facultati mai recunoscute, ca cele din Cluj sau Bucuresti unde media in liceu si de la bac nu conteaza deloc si unde se da examen de admitere atat la bio cat si la chimie sau fizica(ai bio obligatoriu, iar apoi ai de ales pentru a 2-a proba ori la chimie ori la fizica) cu intrebari la prima vedere(cele din cartile de grile sunt doar orientative,nu pica niciodata aceleasi intrebari la examen).La Bucuresti, din aceasta cauza se intra cu nota mai mica la buget(nota fiind punctajul obtinut la examen, unde sunt 100 de intrebari, fiecare valorand cate un punct), anul trecut ultima nota a fost de 73 de puncte la buget si 50 la taxa.

| ToTAiCisiNumAiAiCi a răspuns:

Stiu doar sa iti spun ca soramea a intrat la Medicina Generala cu media 9.46 a-46-a parca...