rroxi44
| rroxi44 a întrebat:

Intrebare pentru TEO
Pentru ca sa fii un bun comediant (cum esti si tu) trebuie sa ai ceva aparte, un spirit de observatie iesit din comun, ca sa vezi atat de acut defectele de care sa te legi ulterior in scheciurile tale. Care crezi ca e calitatea sau defectul care te ajuta "in munca"?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Cu toate ca intrebarea nu mi se adreseaza mie, in mod direct, dar fiindca am luat cunostinta de ea din comunicarea facuta de TPU, m-am gandit sa dau si eu un raspuns, cu speranta ca TEO nu se va simti ofensat.
Pentru a fi un bun comediant cred ca, trebuie sa ai un dezvoltat simt al umorului, pe langa cel al unui simt al observatiei foarte dezvoltat. Ca si caricaturistii, umoristi sunt niste observatori fini ai oamenilor si situatiilor in care au calitatea de "privitori", pe care ulterior le pot pune in valoare, prin exacerbarea acelor defecte ori comportamente pe care le-au inregistrat sau la care au fost martori. Umorul este si el exprimarea inteligenta a unor crampee ale realitatii, care redate, cu talent, pot duce la inregistrarea ilaritatii, precum si la corectarea anumitor racile pe care au reusit sa le prinda in vorbe mestesugite ori in mimica comediantului. Nu voi prezenta formele de umor ca si modalitate de exprimare, dar cred ca, pe langa spiritul de observatie si cel al umorului, comediantul trebuie sa se bucure si de o inteligenta care sa-i permita sa redea aspectele care i-au trezit interesul.
Cred de asemenea ca, important este ca umoristul sa fie o fire deschisa, cu o gandire pozitiva si sa doreasca sa participe prin arta sa, la schimbarea unur lucruri care se pot considera tare ale unei educatii insuficiente sau ale unor comportamente grotesti care ne polueaza zilele.
Daca comediantul are defecte care l-ar putea ajuta in arta sa? este o intrebare cat se poate de normala, pentru ca eu cred ca, defectele nu prea ne ajuta sa ne exprimam. Exceptie ar putea sa fie in comediile bufe, unde comediantul are un rol de prostanac gen "tantalaul si gogomanul" (filmul care de mai multe ori a fost prezentat pe micile ecrane), dar stiu ca sunt destul de putini oameni care prefera asemenea modalitati de exprimare, pentru ca ele sunt, in general jenante si nu hazlii, cel putin pentru mine. TEO ma poate completa pentru ca el cred ca este mai in masura sa condeeze ce-l anima cand se exprima ca umorist sau comediant.
Cred ca cel mai imp[ortant efect declansat de un umor de calitate este rasul, care este folosit ca terapie pentru pastrarea tonusului sufletesc la un nivel ridicat si acest lucru pune in valoare calitatile comediantului. Oricum ar fi aceasta arta este pretuita si benefica si este important ca fiecare tara sa aiba reprezentantii sai in acest domeniu.

4 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 explică:

Presupun ca TEO n-o sa raspunda... asa ca Mariana, felicitarile mele.

rroxi44
| rroxi44 explică:

Multumesc frumos Teo, frumos raspuns... in concordanta cu tine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care Teo? Trandafir? raspunul e : defectele, si anume toate.

Teo_2534
| Teo_2534 a răspuns:

Foarte greu pot sa mai adaug ceva la raspunsul marianei, mai ales fara sa ma laud aiurea happy

Ce pot sa iti spun e ca majoritatea standuperilor are ceva anume dezvoltat de meseria asta, e un al saselea simt de observatie comica - e ca un proces care ruleaza in fundal pe tot parcursul zilei si care detecteaza si inregistreaza lucruri care pot fi apoi folosite pe scena. Cu cat retii mai multe amanunte, cu atat mai viu si veridic esti in timpul showului. Mintea ti se formeaza sa priveasca mai totul cu o detasare si sa se intrebe tot timpul "de ce?", "de ce nu?" si "de ce asa?". Treaba asta e de mare ajutor, dar poate interveni si in momente in care nu-ti doresti... nici nu ai idee cat din materialul meu despre sex mi-a venit in timp ce faceam fix asta, si crede-ma ca era deranjant atat pentru mine cat si pentru restul oamenilor care mai erau prin pat la momentul ala happy