| sGlx a întrebat:

La academia fortelor terestre poți sa lucrezi pentru mapn, mai și SRI. Dacă mergi la SRI ce ajungi? Și cine plătește mai bine SRI sau mapn?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Termini scoala la specialitatea respectiva si apoi te preia ministerul respectiv si ei te platesc. Numai cei care raman la M.Ap.N. sunt platiti de M.Ap.N. Daca mergi la SRI ajungi ce specialitate faci in scoala (eu sunt obisnuit cu termenul scoala. Asa era pe vremea mea. Acum ii zice academie). Unii sunt ingineri si la managmentul comunicatiilor si ajung la comunicatii (transmisiuni, calculatoare, etc), altii sunt la management economico-financiar si ajung in domeniu, altii in lidership si ajung comandanti, etc.

| sGlx explică (pentru Salontanul):

Daca m-as duce la SRI pe Stiinte militare, informatii si ordine publica ce as ajunge?

| Salontanul a răspuns (pentru sGlx):

La stiinte militare (doar in Academia Trupelor de Uscat) se fac ofiteri pentru toti (SRI, M.Ap.N. si M.A.I) cu competente in specialitatile: Infanterie, Vanatori de munte, Cercetare, Politie militara, Parasutisti, Artilerie si rachete, Auto, Geniu, Aparare CBRN.
Studiile universitare de licență în domeniul științe militare, informații și ordine publică sunt doar la Academia Națională de Informații „Mihai Viteazul". Acolo nu prea stiu ce este! Sunt ceva ofiteri analisti si operativi. Habar n-am. Eu am fost militar nu securist!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

MAI e cel mai slab platit, cineva zicea de salariu de 3000 lei pe luna. Un IT-st il face cu 4000 lei pe luna pe mai-u ala

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Grila de salarizare este aceeași.

| armiaso a răspuns:

De atunci au mai crescut salariile o data, nu stiu cat sunt acum.