| ansei a întrebat:

La anul merg la liceu si nu stiu ce profil sa aleg. Sunt foarte buna la romana si engleza, chiar olimpica, la mate ma descurc cat de cat ( cam de 7-8 la geometrie care mi se pare cumplita, si la algebra am note in jur de 9) nu imi place biologia, nici fizica si chimia. As vrea la filo pentru ca imi plac materiile de uman si as vrea sa dau la drept dar majoritatea copiiilor care se duc acolo sunt slabi dar eu am doar 10 pe linie mediile (la mate ne mareste notele) dar vreau la mate info pentru ca stiu ca acolo merg doar cei mai destepti copii si sigur o sa imi fac prieteni iar la filo poate nu si plus ca daca ma razgandesc si vreau sa am o meserie de real o sa pot sa o am pe cand la filo nu. Dar daca ma duc la mte info s.ar putea sa am 4 ani de chin pentru ca urasc toate materiile de real. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Un coleg de-al meu din generala a fost mai mereu un derbedeu, inclusiv la liceu. Nu imi mai aduc aminte daca a avut vreo corigenta, dar nu prea isi batea capul. A facut facultatea de drept, cred ca la privat. In timpul facultatii a inceput sa lucreze la un magazin de-asta de calculatoare/service, dupa a fost tech support la Microsoft Romania (activitate de call center, practic, nu te gindi la mare fis), si intre timp a ajuns game producer la Bandai Namco, dupa o tura la Vivendi tot ca project manager. Sper ca iti dai seama ca GP e un fel de regizor de film in zona jocurilor, nu programator sau project manager, ci peste ei. Concluzia? Trage-o singura. P.S. Un sfat - la facultate nu te duci sa iti faci prieteni, ci sa iti cladesti viitorul - sau sa pui bazele lui.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Atunci. Du-te pe filologie si gata

| AleexisViol3t a răspuns:

Buna! Am doua variante:
1. Sa te duci la filo pe bilingv engleza, deoarece iti place romana si engleza.
2. Sa te duci mai întâi la mate-info, vezi cum te acomodezi, iar daca nu ti place te poti muta la o clasa de filologie