| Vasile_Anca_1999 a întrebat:

La facultatea de Chimie, materia se reia de la zero?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nu trebuie sa fii avansat, trebuie doar sa cunosti noțiuni de baza. Din câte știu se da examen de admitere la chimie. La facultate o sa faci chimie organica și anorganica și materii derivate din acestea, dar și altele care nu au legătura, de ex limba engleza, dar doar 1-2 semestre maxim. O sa lucrezi mult in laborator.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De la zero, adica de la Abecedar? happy
Ce intelegi tu prin zero?
Cu zero chimie, nici macar nu are rost sa intri pe poarta facultatii.

| Vasile_Anca_1999 explică (pentru cristi202):

Nu mă refer la ăsta. Doar ca la Medicina chimia chiar se ia aproape de la 0 (de la valențe)
Facultatea de Chimie nu are prea mult prestagiu și s-a intrat cu medii foarte mici, ținând cont ca examenul înseamnă doar 25%, deci nu sunt cine știe ce genii pe acolo.
Oricum, chimia mă pasionează.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti intra la o facultate de chimie fara pic de chimie!
Cursurile sunt pentru cei cu chimie avansati, ca doar de aceea mergi la facultatea aia, nu?
Oricum, BAC-ul trebuie sa fie la chimie

| Vasile_Anca_1999 explică (pentru Violleta2022):

Atâta timp cât de la filologie poți intra la Medicina și materia la chimie se ia aproape de la 0, nu consider ca trebuite sa fii vreun olimpic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu se v-a lua de la "zero".

| Vasile_Anca_1999 explică (pentru anonim_4396):

Mă rog, din câte știu se recapituleaza materia! La asta mă refer.