| anonim_4396 a întrebat:

La Facultatea de Limbi Străine la ce nivel trebuie sa știi engleza(la admitere)? Te învață limba străină de la început sau trebuie sa o știi la un anumit nivel?(la secția traducere și interpretare)

Răspuns Câştigător
| Larianiel a răspuns:

Depinde unde vrei să mergi la facultate. Și eu mă înscrisesem la asta prima dată. Dacă nu ai un nivel prea avansat, nu îți face griji! Nici restul colegilor tăi nu vor avea. Și da, în primul an profesorii vor fi mai înțelegători și vă vor lua cu noțiuni pentru începători. Pentru noi se făcuse chiar un curs suplimentar pentru limba franceză (nu știa nimeni franceză). Asta se întâmplă în strălucita Craiova. Nu știu cum e în alte orașe, dar bănuiesc că aproximativ la fel.
Un mic sfat: orientează-te către altă facultate sau, pe lângă asta, mai fă una total diferită.

4 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

In ziua de azi engleza e de minim bun simt ORIUNDE
nu o sa uit in viata mea documentar despre nustiuce fosila sfanta de gaura islamica, si au vorbit cu un pescar MUSULMAN, care a invatat engleza ca sa poata vinde peste turistilor

| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie sa ai deja un nivel bun de limba engleza.
Nici la mine la facultate care e de științe exacte nu m-a luat de la 0. Când a zis un coleg ca nu a făcut engleza in liceu i s-a zis sa ia cartea de gramatica și sa învețe singur laughing.
Deci trebuie sa o stii deja la nivel mediu măcar ca sa poți supraviețui in facultate.

| NunuNini a răspuns:

La secția traducere și interpretare trebuie sa ia deja un nivel avansat de cunostinte a limbii. Acolo studiezi capcanele si "fineturile" limbii straine.

| sparklingqueen a răspuns:

Nu trebuie sa vorbesti de parca ai fi un poet englez, dar nici sa fi incepator sa nu stii sa formulezi 2 propozitii, e adevarat, trebuie sa vorbesti fluent engleza ca sa te duci la facultates de limbi straine.Si nu, nu se ia de la 0 toata materia.