| Kassandra1408 a întrebat:

La ce se da examen de admitere pentru limbi moderne aplicate, sectia traducere si interpretare? In brosura lor spune ca se da examen scris la 2 limbi, obligatoriu romana, si o limba straina. Dar mai jos spune ca trebuie sa aleg intre Engleză / Germană / Franceză / Italiană / Spaniolă / Rusă.
Le-am trimis mail celor de la facultate, dar inca nu au raspuns.

1 răspuns:
| Paula007 a răspuns:

Buna,

limba romana- gramatica ( morfologie si sintaxa), vocabular.
si o limba straina pe care o alegi tu. la care crezi ca iei nota mare. nu e nevoie sa fie neaparat limba pe care vrei sa o studiezi in facultate. poate vrei sa faci rusa, si poti da admitere la romana si engleza. sau romana si franceza thinking

vezi ca totusi subiectele sunt destul de dificile. la a doua limba sa repeti foarte bine gramatica, timpuri, concordanta, if clauses si subjonctivul putin.

bafta