| Anomim2025 a întrebat:

La interviu se pune întrebarea cu salariul dorit. Este o întrebare capcană într-un fel? Din mai mulți candidați presupun că de cele mai multe ori îl aleg pe cel care a spus la interviu salariul cel mai mic.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur. Daca in general salariul pentru pozitia respectiva este cumva cu o valoare generala, candidatul nestiind o sa zica o suma mai mica, anagajatorului ii este mai convenabil sa ii dea suma mai mica daca el se multumeste cu atat. Dar acestea sunt cazuri exceptionale sa zicem asa. In general se pleaca de la o anumita suma si o primeste oricum, chiar daca canditatul zice o suma mai mica.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cam asa ceva vad si eu treba cu aceasta intrebare, daca vede ca sari calul nu te mai alege pe tine.
Dar daca ai un CV impresionant e normal ca salariul tau de inceput sa fie mai mare decat a unui debutant sau unuia care nu are aceeasi vechime in acel domeniu.
Acum nu stiu cum sa o dai sa fie bine la un interviu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e deloc o intrebare capcana.
Intrebarea e pusa din multe motive.
Multe firme au un buget pentru salarii si vor sa vada daca pur si simplu te incadrezi sau nu in el.
Si nu, daca vorbim de joburi calificate in companii mari logic ca il vor alege pe cel mai pregatit nu pe cel care cere cel mai putin.

| mihai69 a răspuns:

Dacă aș fi specialist HR, nu aș alege niciodată candidatul care „se vinde cel mai ieftin". Nici măcar pentru săpat șanțuri.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu neaparat, e efectiv stupid. Ala destept o sa ceara mai mult decat e constient ca merita ca sa poata negocia in jos, idiotul va zice "cit oferiti dvs" si idiotul malitios va cere minimul pe economie ca mai face el ceva combinatii si se aranjeaza. Prostul naiv va cere mai putin decat merita, pentru ca... prost. Depinde si de aria de activitate, de mai multe chestii.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de job, daca e genul de job care poate fi facut de abolut orice om cu 2 maini si 2 picioare atunci da, il vor lua pe cel mai ieftin. Daca au nevoie de un candidat cu niste cunostinte anume intreaba de asteptarile salariale de pe la primele interviuri pentru ca vor sa va pierdeti timpul. Daca firma poate oferi intre 2-si 3000 pentru postul ala iar tu vrei 3.500 nu are nici un sens sa continue procesul cu un candidat care vrea mai mult ca e pierdere de vreme si pentru candidat si pentru firma.

| zilog a răspuns:

Eu am fost și angajat dar am și angajat 250 oameni
așa că am trecut și prin interviuri dar și alții au dat 250 interviuri cu mine.( am fost director tehnic la un laț de magazine IT )

Dacă ești expert poți să spui eu atunci când muncesc câștig aproximativ 300 euro pentru nunca dintr-o singură bucată fără să mă opresc de 20 ore.
Eu când plec de acasă la un client de al meu îmi pun în cap să rămăn cu un profit minim de 100 euro pentru fiecare ora acordată daca intervenția este mai mică de două ore.
Dar vreau să mă angajez pentru că nu am clienți în fiecare zi ci acum în ultimul timp au fost chiar și 2 săptămâni pauză între clienți și degeaba am câștigat eu în medie 300 euro/client dacă între 2 clienți a trebuit să îmi întrețin cei 4 copii și o soție botoasă de care de mult nu îmi pasă.( cu școală creșă gradiniță cursuri balet înot pian )
Așa că am ajuns la concluzia că ar fi cel mai bine să îmi iau un loc de muncă pentru că de bine de rău aici câștig un salariu garantat care îmi va permite să acopăr cheltuielile ( rate la prima casă + celelalte cheltuieli normale pempărși lapte praf )
-Câți bani doriți!?
- Cu cât mai mult cu atât mai bine! ( acum ce să vă spun că în anul 2009 câștigam 300 euro în fiecare zi, nu pot să vă spun asta pentru că acum nu am venit să mă laud ci am venit să fiu sclav pe plantație pentru că am dat faliment așa ca sunt dispus să accept oricât aveți bunăvoința să mă onorați pentru a putea duce o viață normală )
Dcă tot insistă să spui cât vrei să îți ofere îi spui următorul lucru:
- Vă rog frumos mult de tot să îmi dați voie să muncesc 5 zile pentru a putea să îmi pun în practică cunoștințele și abilitățile pentru ca prin excelență calitate și profesionlism să câștigăm împreună
Iar dacă veți fi profund mulțumit de randamentul muncii mele
Dumneavostră o să îmi spuneți la sfârșitul acestei săptămâni cât puteți să îmi oferiți în așa fel în cât să fie bine pentru toată lumea.