| wildlyon a întrebat:

La limbi moderne aplicate se face multa gramatica? Multumesc

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La limbi moderne aplicate vei face in anul intai fonetica, gramatica, civilizatie (britanica, franceza, depinde de ce limbi alegi).
Apoi vor urma tot felul de materii destinate imbunatatirii vocabularului si folosirii limbii in general. O sa inveti practic sa gandesti in limbile straine pe care le alegi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am terminat LMA la Sibiu, deci daca mai ai alte curiozitati, just ask.

| wildlyon explică (pentru anonim_4396):

Ce limbi ai studiat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru wildlyon):

Engleza si Franceza

| BULANGIU96 a răspuns:

Destul de multa.

| wildlyon explică:

Ce parere ai despre facultate, merita?

| anonim_4396 a răspuns (pentru wildlyon):

Eu am facut LMA pentru ca asta mi-am dorit si mi-a placut: sa stiu sa vorbesc cat mai aproape de nivel nativ doua limbi straine. Singura problema pe care o vad acum dupa absolvire e limitarea domeniilor in care pot lucra. E drept ca multe firme cer limbi straine, insa mai cer si alte cunostinte. Nu te poti angaja la o firma cu profil auto cum e Continental din Sibiu, numai stiind limbi straine.
Oricum, pentru ce vreau eu, mai am de muncit. (merg pe interpretariat si cred ca voi face si masterul de la UBB pe interpretariat de conferinta)
A fost frumos in facultate, am invatat destule, putem chiar concura cu cei de la Jurnalism pe unele segmente de cunostinte.
Am multi colegi/colege care spun ca au facut aceasta facultate degeaba. Insa nu cred ca e chiar asa. Pentru cine a facut doar pentru diploma, da, e degeaba. Pentru cine este pasionat de limbi straine, e o aventura.
Aveam momente cand ma gandeam ca o sa regret ca am ales facultatea aceasta, insa acum stiu sigur ca nu regret. In ziua de azi, orice specializare ati alege, dragi absolventi, aveti nevoie de comunicare. Si unde se invata mai bine comunicarea din punct de vedere corect? La litere!
Dupa parerea mea, facultate se poate face oriunde, numai ambitie si dorinta de cunoastere sa fie. Ca poti invata la fel si in Bucuresti si in Alba.

| bogdan111789 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce diplome ai avut nevoie pentru a intra? Cambridge Exam-ul si DELF-ul la nivel B2?

| wildlyon explică:

Iti multumesc mult pentru informatii. Daca o sa mai am intrebari o sa iti mai zic

| anqiutza a răspuns:

Eu as vrea sa ma inscriu la limbi moderne aplicate (am terminat filologia), numai ca nu stiu prea multe despre aceasta facultate.Eu o sa aleg engleza, iar la optionale inca nu m-am decis.La Sibiu decat franceza si germana?