| alondrakiss a întrebat:

La paza poti lucra 8 ore? La banca se lucreaza la 8 ore?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt mai multe situatii:
1. Cand ai serviciu singur si lucrezi 8 ore zilnic sau mai multe si orele suplimentare se platesc;
2.Sunt servicii unde faci 12 ore ziua si 24 liber si 12 ore noaptea dar ai 48 liber.;
3. Sunt servcii unde faci 24 cu 72 la intelegerea intre agenti dar este ilegal;
4. Total ilegal: 12 cu 24 sau 24 cu 48. Spun ca este ilegal pentru ca sunt numai 3 agenti si asta incalca legea. La un post pe mai multe schimburi trebuie sa fie 4 agenti si firma sa aiba si agent de rezerva pentru situatia ca pleci in concedii, concedii medicale sau spitalizare.

| Liviu a răspuns:

Nu neaparat.Anumite firme de paza fac programele dupa cum doresc. Exemplu, la scoli programu e de 8 ore cat sunt elevi.Se lucreaza 5 zile pe saptamana.Si pentru completarea orelor se trimit la alte obiective pe care firma le mai are.Sa te lamuresc, programu la paza poate fi. 12 ore cu 24. 12 ore cu 48. Sau 24 de ore cu 48 ori 24 / 48 si dupa 24 cu 72. Dar depinde cum vrea patronu.Vezi tu, cumulu de ore pe care il faci in o luna, depaseste numarul de ore pe care in mod normal ar trebui sa il muncesti. Din informatiile pe care eu le stiu, 170 de ore ar trebui lunar muncite pentru salar minim pe economie, iar restul ce depasesc renumerate ca fiind ore peste program.Insa la paza nu e asa, ajungi si la 240 de ore pe luna, si esti platit cu minim pe economie.Chiar daca in contract scrie ceva, se stie asta, insa nu se face nimic.Nu multa lume e facuta sa lucreze la paza. Unii innebunesc, alti o iau razna, iar o parte asta vor sa faca happy Daca ai intrebari cauta-ma in privat si iti explic eu.

| LuluOneMillion a răspuns (pentru Liviu):

Si legea spune ca ce lucrezi peste 8 ore de tura si orele de noapte trebuiesc platite in plus si ai ajunge decent, dar "doar stai", si e mai rau sa stai decat sa nu faci nimic.