| Bogdan_9316 a întrebat:

Cineva lucreaza la paza interventii, l-am intrebat ca cate clase trebuie sa ai si mi-a zis in felul urmator : Nu stiu cate clase, stiu doar ca faci un curs pentru paza interventii. si nu stiu ce a zis de atestat.

Funda? cu 10 clase poti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In L.333/2003, republicata in 2014, nu sunt prevazute anumite studii, asa ca se poate si cu 10 clase. Cerintele obligatorii sunt urmatoarele, citez:
"ART.36.Persoana care urmează să îndeplinească atribuţii de pază sau protecţie trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
  a) să fie cetăţean român sau cetăţean al unuia dintre statele membre ale Uniunii Europene ori ale Spaţiului Economic European şi să aibă vârsta de cel puţin 18 ani;
  b) să fie apt medical pentru exercitarea funcţiei;
  c) să nu aibă antecedente penale pentru infracţiuni săvârşite cu intenţie;
  d) să fie atestat profesional, potrivit prevederilor prezentei legi."