| MaryMaria333 a întrebat:

Lucrez de o vreme într'o fabrică si meseria imi cere să stau in picioare tot programul. Este primul meu job, nu sunt așa călită. Bineinteles e foarte greu așa, am niste dureri de picioare(mai ales la călcâie) si de spate insuportabile. Mi'am luat încălțări sport că stiam că ajută... oricum aceeași poveste! Când se ridica un coleg de pe scaun prindeam momentul să stau jos( poate nici un minut), dar nu îmi trece așa ușor. Dacă este cineva de lucrează tot în picioare aș dori să îmi dea niște sfaturi cum as putea să fac față atâtea ore și ce la ce remedii aș putea să apelez pentru a scăpa pe moment de dureri. Mulțumesc.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Schimba meseria

| Mosotti a răspuns:

Pai nu prea ai ce sa faci decat cel mult sa te obisnuiesti, nu poate nimeni ce sa-ti zica cum sa faci.
E job greu.

Dar sunt joburi cu studii medii si unde nu stai in picioare, ai putea sa te interesezi.
Ca agent comercial la supermarket, toti stai in picioare doar ca uneori mai stai si la casa pe scaun, deci poate fi un avantaj.

Mai sunt posturi la contabilitate, la calculatoare sa bagi date, sunt si joburi unde stai pe scaun, nu toti fara facultate stau in picioare. Fa niste cursuri de contabilitate, de calculatoare.
Asta ca raspuns la intrebare.

In plus, eu doar dau o parere, mai jos undeva lui metisul i-ai zis ca nu te-ai complicat cu o facultate, insa poate ar trebui sa incepi sa faci o fac, ca trei ani trec repede, vrei toata viata sa lucrezi asa?! Si pe bani mai putini poate.
Fara studii, ceva prea bun ca job nu e.
Si eu ziceam ca vaaaai 5 ani (fac plus master) nu se vor termina niciodata, nici nu ma apuc, si asa mai departe, dar pana la urma am facut, au trecut ca popa de fapt. Insa multi nu fac master, ca nu e asa necesar, ala faci daca ai vrea post de conducere.

| Celcestietot a răspuns:

In timpul liber sa te ocupi de conditia fizica a picioarelor.

| MaryMaria333 explică (pentru Celcestietot):

In pauze stau jos dar nu e suficient. Cum încep lucrul o ia de la capăt.

| Celcestietot a răspuns (pentru MaryMaria333):

Mi se pare normal.

| MaryMaria333 explică (pentru Celcestietot):

Poate tu lucrezi asa ca mine si sigur esti învățat. dar la început e foarte greu.

| Dani211 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Și eu lucrez intr-o fabrica de cablaje auto, la început așa era, credeam ca mor de picioare.
După o vreme te obișnuiești, contează și ce faci in fabrica aia?

| StrongHeart a răspuns:

Poarta incaltaminte cat mai lejera si sa te dai cu creme, sa masezi zona unde simti intepaturile. Odihna, de asmenea e foarte importanta si sa faci exercitii regulat.
Pe langa asta, stiu ca exista niste chestii pe care le pui sub talpa piciorului, in adidas, peste talpa adidasilor dar nu stiu exact sa iti spun cum se numesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai terminat facultatea ca să te angajezi în producție draga?
Te vei obisnui după o vreme, dar dacă te doare rău spatele și iradiază către talpa este posibil sa fie lombosciatica, dar asta se poate întâmpla sa acuzi dureri și acasă când stai in picioare in timp ce îți faci de mâncare sa te doară spatele, daca te doare în orice moment este posibil sa fie nervul sciatic, asta un neurolog poate ști, sau o alta problema ce tine de coloana vertebrala. hernia de disc și lombosciatica de regula au aceste efecte asupra piciorului, și pe mine ma doare rău toată talpa câteodată când stau în picioare mai mult de o ora. Fa-ti un RMN la coloana.

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Nu am vrut să mă complic cu nici o facultate, aveam alte planuri. Am terminat școala si la scurtă vreme m-am angajat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Ma mir, pari o fata deșteaptă. Nu studiile definește inteligenta unui om. Bravo ca ai ales sa fi independenta.winking

| BIoody a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, desii am ceva ani trecuti prin fabrici/productie si inca mai am problema asta... la inceput cam toata lumea simte asta, uniii ca si mine mai mult depinde de ce greutate ai si etc

| Saiko93 a răspuns:

Pai, eu cunosc perfect sentimentul. Ai vreo 3 optiuni f simple.

Incaltaminte comoda cu talpa interioara soft foam ( talpa e speciala pentru a mentine calcaiul relaxat )

Incearca din cand in cand sa misti picioarele doar cand stai in picioare ( incat sa creezi creierului iluzia ca si cum ai merge si pune circulatia in miscare )

Iar ultima faza, cand sunteti / esti singur acasa. Spatele lipit de saltea si picioarele ridicate la unnghi de 90 de grade sprijinite de perete vreo ora maxim. Asta e sa rebalanseze circulatia sangelui ( previne varicele odata cu inaintarea in varsta si potentialele dureri pentru ziua urmatoare la lucru ).

Bonus: Nu am incercat asta Desi, presupun ca o baie relaxanta cu saruri ajuta ( prevenirea umflaturilor ).

Daca cumva nu a mers nici unul dintre sfaturi ceea ce ma indoiesc... Cel mai intelept ar fi sa vorbiti cu un doctor. Sa nu fie vreun inceput de cheag sau de alta natura ( oasele, etc. )... sad Va urez ingrijire placuta pentru bietele glezne.

| Kamiyashiro a răspuns:

Pffff. Am avut si eu de nenumărate ori dea lungul anilor. E cumplit. Am scăpat foarte greu dar aproape am reușit. Apoi a intervenit dureri de oase la articulații si a trebuit sa renunț. Dar ai nevoie de intarirea mușchilor de la spate si picioare.
De făcut exerciții acasă. Te ajuta mult. Genuflexiuni cu greutăți. Abdomene stând pe spate si fandare picioare. 40 de repetiții in 4 serii/zi. Nu exagera mai mult, daca faci zilnic se întăresc mușchii spate si abdomen care îți da dureri in zona bazinului, iar genoflexiunile te ajuta la gambe. Un alt exercițiu folositor este bicicleta inclusiv de cameră. După o jumate de ora de bicicleta numai in picioare vrei sa stai, nici sa te pui jos nu ai chef. Ar fi cea mai bună metodă de întărire.
Alte metode la job:
Sa nu stai pe ambele picioare încordate in același timp.
Alternează apăsarea de pe un picior pe altul ca si cand dansezi. Sau stai mai mult pe un picior 2-3 minute celălalt fiind mai relaxat fara sa te apeși pe el, apoi invers. Asta daca stai pe loc ca la biserică. Daca stai ca la banda într-un fel de du-te vino foloseste alternanță. Nu sta mereu in același timp pe ambele picioare ca obosesc amândouă. Ideea este ca sa stai pe unul in timp ce celalat se relaxează puțin, apoi schimbi.
Dimineața inainte de job scutură picioarele. Ca si cum dai o lovitura de karate in aer dar nu in aer ci fandezi spre sol dar scuturat, asta activeaza mușchii. Același scuturare bruscă o poți face si la job o data la jumate de oră.
Un alt exercițiu bum este sa exersezi întinderi ale piciorului ca in video asta:
https://youtu.be/zxokaEvKnD8
Mai pot ajuta niște comprese sportive de genunchi.
https://www.emag.ro/search/compresie+genunchi
Si daca se poate când ajungi acasă sa stai cu picioarele in apă călduță 15 min până se umflă cu apă, dar nu exagera mai mult. Efectul este calmant. In caz de dureri puternice, poti face o baie de picioare in apă inainte de job. Dar nu e de preferat decât după job. Ca te molesești.
Și un alt truc dacă ai posibilitatea e masajul la tălpi făcut si de tine, dar preferabil făcut de altcineva daca se poate profesionist. Daca nu si de tine cu ceva creme de picioare.
Mai există pentru picioare ceva creme speciale ca puterea ursului care au ceva mentol in ele și care au efect reconfortant. Am folosit una de genul la spate.