| denisadeni7263 a întrebat:

Hei, stie cineva de ce in fiecare luna cand imi vine menstruatia in prima zi am niste dureri atat de insuportabile si stari de voma? nici din pat nu ma pot ridica, as vrea niste remedii, am incercat cu aulin dar vad ca nu si mai face efectul, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu are treaba Aulin cu asa ceva. Poti incerca No-Spa.

| alina2k18 a răspuns (pentru darrio2007):

Indicatii:
AULIN este un medicament antiinflamator nesteroidian (AINS), cu proprietăţi analgezice (de calmare a durerii). Este utilizat pentru tratamentul durerii acute şi al durerilor menstruale.

| darrio2007 a răspuns (pentru alina2k18):

Da, probabil sa ma fi inselat.

| alina2k18 a răspuns:

Pai probabil suferi de dismenoree

Simptome asociate cu durerile menstruale
Durerile menstruale se pot manifesta sub forma unor crampe puternice sau trepidante. Durerile pot sa apara cu doua zile inainte de menstruatie, sa creasca in intensitate pentru 24 de ore si sa scada treptat in urmatoarele zile. Uneori, durerea se poate extinde catre spate sau coapse.

Pe langa durerile menstruale, mai pot sa apara si urmatoarele simptome:

Stari de greata;
Dureri de cap;
Tulburari digestive (greata, diaree, varsaturi);
Ameteala;
Dureri la nivelul sanilor;
Dureri de spate;

https://www.reginamaria.ro/......menstruale

Du-te si la medic, banuiesc ca esti si f tanara gen sub 20 ani.
Eu am in primele 24 ore AM dureri f mari, eu iau preventiv DE ANI DE ZILE gen cand vad ca e pe vine stii tu ca nah imi mai intarzie si mie dar cand vad dovada ca se porneste [ oricum primele ore e o sangerare f mica ]. iau medicamente, nu astept sa inceapa crampele.
Iau chiar de 3 ori pe zi.
Ketonal dimi, la amiaza brufen si seara aulin :)) sau brufen dimi si amiaza si seara aulin. Cert e ca iau de 3 ori in prima zi adica la 8 ore.
Am mai stat eu de m-am pus la somn si nu luasem pastila ca nu ma durea nimic si m-am trezit cu niste crampe de tremuram de durere... stii ce zic.
Zilele 2 si 3 sunt doar cu disconfort, nu iau medicament decat in cazuri ff rare.
Vezi ce iti recomanda medicul pentru dureri sa iei in timpul menstruatiei.
Cert e ca nu trebuie sa stam cu dureri ca nu e normal asa ceva ca nu e ca si cum doare un pic si ne vaitam noi, chiar sunt naspa rau durerile menstruale= dismenoree.
Sunt femei care nu au nici o durere si altele abia se ridica din pat si desfasura activitati [ scoala, munca, etc].

| ioana748 a răspuns:

Emetiral pentru voma si supozitor cu diclofenac.