| adrian_7273 a întrebat:

M-am decis sa ma apuc de un sport de contact. Nu stiu eu fac deja un sport de performanta si sunt destul de bun. Dar lumea in care traim, toate problemele amenintari cu bataia, ca au prieteni, rude si alte chestii m-au facut sa imi doresc asta. Adica m-am cam saturat ca toata lumea sa ameninte ca vine cu nu stiu cine si eu sa nu am cu cine sa vin si din acest fapt sa tac si sa inghit. Si daca as practica un asemenea sport ma gandesc ca doar daca lumea ar afla deja sar potoli stiind ca practic un astfel de sport. Voi ce ziceti e bine ce fac? daca da, ce sport ar trebui sa practic?

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Da e foarte bine daca alaturi de fizic îti înbunatatesti si psihicul. Daca o sa practici sa zicem Karate-do-ul studiaza-l si ca arta martiala nu numai ca sport. Indiferent de centura pe care o vei dobîndi evita pe cît poti conflictele, sportul e curat lupta de strada e murdara. Mai e si vorba ca lupul singuratic e prada usoara. Nu stiu daca ai auzit de cazul celor doi campioni ucisi la Timisoara, daca nu ma insel, intr-o lupta de strada. Tot aici poti adauga si posibilitatea ca sa rupi ceva la cel care te provoaca ( o mana, un picior, capul de exemplu... ). Sa vezi dans dupa asta si sa vezi ce greu e sa demonstrezi în fata instantei ca nu tu ai fost agresorul si nu tu ai început scandalul, eu am trecut prin asta si nu-ti spun povesti. Succes si evita cat e posibil confruntarile de aceasta natura!

| JesterRO a răspuns:

Cel mai bun mod de a nu te implica in batai cu toti prostii e sa constientizezi ca esti mai destept ca ei si sa nu te pui la mintea lor prin bataie, pentru ca poti fi si bruce lee. Daca ala are un pistol, tot cazi daca el vrea.
Oricum, stiu ce zici, si crede-ma ca sportul asta de contact, in ziua de azi nu mai e bun decat cand sunt 1-2-3 maxim 4...cand se vine cu gasca deja poti sa-ti iei gandul de la batai, ca aia au pistoale, cutite, sabii, oricum nu faci fata. Decat daca e sa se ia vreunii de tine pe strada sau cand esti cu prietena.

Totul depinde de circumstante.

| Alien a răspuns:

Nu mai este de mult legea junglei, lupta in potriva dusmanilor tai dar nu cu muschi, gandeste!

| Steff_7182 a răspuns:

Salut!
Te sfatuiesc sa practici arte martiale.Sunt un sport care te echilibreaza mental enorm. Te ajuta foarte mult. O sa vezi ca o sa ajungi ca dupa 1-2 ani nici nu o sa te mai uiti la aia de se lauda ca vin cu neamu peste tine.Vei fi cu mult peste ei.Multi vorbesc dar putini sunt aia care demonstreaza ceea ce vorbesc.
Eu practic Karate Shotokan de 4 luni, si iti spun sincer ca te schimba.Eu simt ca imi aduce ceva nou si bun de fiecare data cand execut o kata.Shotokan nu este full contact, este autocontrol, dar crede-ma ca atunci cand vei lovi cu adevarat, spulberi pe oricine. Poti sa incerci box, kickboxing, dar acolo lipseste disciplina.Crede-ma am experimentat.
Oss!