| ioanaralucza a întrebat:

M-am inscris la facultate si doresc sa ma si angajez. Credeti ca aș putea face față? Tin sa menționez ca programul la locul de munca e de 6h/zi.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te cunoastem deloc, asa ca n-avem de unde sti. Am facut facultatea de drept lucrand, dar am facut-o la fara frecventa.

| AdelinaC a răspuns:

Depinde de facultate

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de aptitudinele tale de negociere.
Cand vei negocia conditiile contractului (salar, concediu etc.) va trebui sa negociezi si statutul tau in cadrul firmei.
Multe firme accepta studenti la lucru, alte firme te obliga la orar fix, militaresc. Modalitatea de lucru, fisa postului etc. se pot fixa in contractul de munca si in anexe, ceea ce va fi lege intre firma si angajat. Daca reusesti sa fie cuprinse clauze care sa te sprijine, atunci poti lucra paralel cu studiile.
Totodata, nici la facultate nu trebuie sa fii prezent in permanenta, doar la activitatile /examenele obligatorii.
Este un joc de a "soarecele si pisica" in care trebuie sa ocolesti toate capcanele...

| Adry05 a răspuns:

Zilnic? că dacă zilnic n-ai cum că nu-ți știi oraru și sigur o să ai cursuri măcar 3-4 zile. Chiar nu te poți descurca fără job? că e păcat să te angajezi în timpul facultății și să n-apuci să te bucuri un pic de ce-ți oferă. + că o să ai mare bătaie de cap cu mersu la cursuri, laboratoare dacă e cazu etc.

| Docmiau a răspuns:

Am incredere in tine. Nu renunta la studii