| 4TRUKFIT a întrebat:

Am o intrebare, tocmai ce m-am angajat (de 2 zile mai exact), insa doresc sa imi dau demisia deoarece am primit oportunitatea sa ma angajez la un alt loc de munca mult mai prestabil si bine platit, daca imi dau demisia trebuie sa prezint anumite documente/dovezi ca doresc sa ma angajez in alt loc sau pot demisiona fara un motiv anume? Si o alta intrebare ar fi : ce s-ar intampla daca pur si simplu nu m-as mai prezenta la locul de munca (actual)? Sunt concediat automat sau mai raman o perioada inscris ca angajat? Oricine ma poate ajuta apreciez enorm. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-ti dai demisia cu o simpla notificare, daca esti in perioada de proba.
Daca nu esti in perioada de proba si angajatorul solicita va trebui sa faci perioada de preaviz prevazuta in contractul individual de munca. Daca nu respecti asta iti vor desface disciplinar contractul individual de munca pe motiv de absente nemotivate.