| Andreihacker a întrebat:

M-am înscris la școală de politie "Vasile Lascar" Câmpina și am o nelămurire legata de media la purtare necesara. La ei pe site scrie ca nu trebuie sa fie mai mica de 9 în timpul studiilor liceale. Acest lucru se refera la fiecare an luat în parte sau la media aritmetica la purtare a celor 4 ani. Va rog sa răspundeți doar dacă sunteți siguri. Am dosarul complet, acesta trebuie doar depus.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Criteriilor specifice, citez:
"d) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9, 00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;"
Aceasta conditie de medie nu este univoca, se poate interpreta in 3 moduri: este vorba de media generala la purtare a anilor de liceu, de media anuala in fiecare dintre cei 4 ani sau de o medie semestriala.
Eu cred ca este vorba de media generala a anilor de liceu, fiind specificat "in perioada studiilor liceale", daca ar fi fost vorba de una dintre celelalte 2 posibile ar fi trebuit sa specifice expres aceasta.
In orice caz depune dosarul si o sa afli daca interpretarea mea este buna sau nu, bineinteles daca ai o medie anuala sau semestriala sub 9, altfel nu are importanta.