| anonim_4396 a întrebat:

Ma intereseaza sa fac un curs de stewardesa, cursul am inteles ca se face in Bucuresti, eu sunt din provincie ma intereaza daca in banii care ii platesti pentru curs intra si cazarea? Care ar fi probele eliminatorii? Daca nu ai pile ai sanse sa prinzi post la terminarea cursului?

2 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Sincer nu stiu daca vei reusi sa faci acest curs pentru ca greu se scot la concurs astfel de locuri si apoi cite fete frumopase destepte cu facultate, cu pile. sotii de piloti etc etc.[ nu zic ca tu nu ai avea anumite calitati ca nu te cunosc ] dar in mafia care exista acum la noi] trebuie sa ai oameni si sa faci multe compromisur.ca cred ca ai inteles. dar tu incearca poate ai noroc

| adeana a răspuns:

Din cate stiu, costurile acopera doar cursul (plus partea practica si atestatul). Costurile sunt de aprox. 3500 euro si dureaza 6 luni.
Stiu ca sunt probe preliminarii de limba engleza si geografie.
Neaparat trebuie sa ai 18 ani impliniti si diploma de Bac si sa fii sanatoasa. Ai avantaj daca stii mai multe limbi straine, ai peste 1. 65m, esti si desteapta, nu doar draguta. Prezenta de spirit este o calitate apreciata in acest domeniu.
Cat despre posturi disponibile, as zice ca ultima vreme au venit pe piata noastra tot mai multe companii, deci fiecare poate angaja o insotitoare de bord sau mai multe din tara in care opereaza zboruri.
Nu trebuie sa te gandesti neaparat sa zbori cu Blue Air, Tarom sau Carpatica - aici vor toti romanii, ca sa fie aproape de casa etc. Cred ca ar fi o experienta foarte buna pentru tine sa cauti operatori externi, cunosti alt gen de oameni, alte locuri si cred ca poti fi platita si mai bine decat in Romania.
Oricum, daca asta iti doresti, nu lasa nimic sa iti stea in cale, fa tot ce-ti sta in putere ca sa reusesti si vei reusi.
Mult succes!